Magazin

Kalitesiz hava performans düşürüyor

Kalitesiz hava performans düşürüyor

Kapalı mekanlardaki havanın kalitesi, çalışma verimini doğrudan etkiliyor. Sağlıklı ve konforlu hava, insanların performansını önemli derece artırıyor.

Osmangazi Üniversitesi (OGÜ) Teknoloji Araştırma Merkezi (TEKAM) Müdürü Prof. Dr. Muammer Kaya, kapalı mekanlardaki havanın kalitesinin çalışma verimini doğrudan etkilediğini söyledi. Kaya,, iç hava kalitesi kavramının, 1980´li yıllarda, petrol krizi ve enerji darboğazının gündeme gelmesiyle ortaya çıktığını belirterek, sıkı enerji tasarruf politikaları ve sızdırmaz bina yapımının, bina iç hava kalitesinde önemli sorunlara yol açtığını kaydetti.

İç hava kalitesini bozan kirleticiler arasında, solunan havadaki "karbondioksit oranı, mikro organizmalar, nem, radon gazı, organik buhar, toz, alerji yaratan maddeler, sigara dumanı ve biyolojik kirleticiler"in bulunduğunu anlatan Kaya, sadece sigara dumanındaki 4 bin kimyasal bileşenin 50´sinin sağlığa zararlı olduğunun bilindiğini belirtti. Kaya, biyolojik esaslı kirleticilerin ıslak duvarlar, mobilya, halı, evcil hayvan, temizliği yapılmayan klima cihazlarından kaynaklandığına işaret ederek, şöyle konuştu: "Kapalı mekanlardaki havanın kalitesi, çalışma verimini doğrudan etkiliyor. Sağlıklı ve konforlu hava, insanların performansını önemli derece artırıyor. Sıcaklık ile nemin, iç hava kalitesi ile doğrudan ilişkisi vardır. Yapılan araştırmalarda insanlardan en iyi performans 19-20 derecede alınmaktadır. Hava sıcaklığı 26 dereceye ulaştığında performans yüzde 20 düşmektedir."

Hasta bina sendromu
Hava sıcaklığı yükseldiğinde insanlarda hasta bina sendromunun da arttığını belirten Kaya, iç hava kalitesi bozukluğundan oluşan hasta bina sendromunun, insanlarda "baş ağrısı, öksürük, baş dönmesi" gibi rahatsızlık belirtileri gösterdiğini, bina terk edildiğinde ise şikayetlerin ortadan kalktığının belirlendiğini kaydetti.

Prof. Dr. Kaya, ortamdaki nem oranının azalmasının solunum enfeksiyonlarını artırdığını ve boğazda yanmalara neden olduğunu da ifade ederek, yüzde 40-60 oranındaki nemin insan konforu ve üretkenliği için ideal ölçü olarak kabul edildiğini söyledi.

İç hava kalitesinin istenilen seviyede sağlanabilmesi için kirlilik kaynaklarının iyi tespit edilip giderilmesi gerektiğini vurgulayan OGÜ TEKAM Müdürü Prof. Dr. Muammer Kaya, şunları söyledi: "Öncelikle doğru ve etkin havalandırma çok önemli. Binalarda iyi bir iç hava kalitesi için nemlendirici kullanımına, gazlı ısıtıcıların doğru ayarlanmasına, kazan dairelerinin iyi havalandırılmasına, bacaların sızdırmamasına, kaliteli yakıt kullanımına ve haşere ilaçlarının aşırı kullanılmamasına özen gösterilmelidir."
Yayın tarihi: 07.03.2003
360
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.