Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kalınbağırsak kanseri "işaret" veriyor

Kalınbağırsak kanseri "işaret" veriyor

Amerikalı bilim adamları, kalınbağırsak kanseri riskini tespit etmek için kan testi geliştirdi.


The Journal Science dergisinin haberine göre, Johns Hopkins Üniversitesi uzmanları, kalınbağırsak kanseri riski bulunan insanların taşıdığı bir "işareti" tespit ettiklerini, bu işaretin de kan testinde görülebildiğini bildirdi. Kolonoskopi yapılan 172 kişi üzerinde yapılan araştırmada, kan testinde IGF2 genindeki kimyasal değişime bakıldı. Uzmanlar, bu gen çiftinin birinin anneden, birinin babadan geldiğini, kanser riskini haber veren değişimin babadan alınan gen üzerinde meydana geldiğini kaydetti.

Beş yıl içinde üretilecek
Araştırmada, ailesinde kalınbağırsak kanseri olanların, olmayanlara oranla beş kat daha fazla IGF2 gen işareti taşıdığı, kalınbağırsak kanserinin ilk evresinde oluşan polipleri bulunanlarda ise işaretin üç kat fazla olduğu gözlendi. Kalınbağırsak kanseri hastalarında ise bu işaretin 22 kat fazla olduğu belirlendi. Dr. Andrew P. Feirberg, IGF2 gen işaretinin, kalınbağırsak kanseri riskinin saptanmasında önemli bir faktör olduğunun kanıtlandığını kaydetti. Kalınbağırsak kanseri riskini saptayabilecek kan testinin beş yıl içinde piyasaya sürülebileceği düşünülüyor.
319
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.