Magazin

Kaleci mi dominant, forvet mi?

Kaleci mi dominant, forvet mi?

Futbolcuların oynadıkları mevkilere göre yaşadıkları zorluk derecesi üzerine yapılan araştırma, "mevkiler arasında anlamlı farklılıkların olmadığını" ortaya koydu.

Araştırma, futbolda zaman zaman gündeme gelen, "Kaleciler yalnız adamdır, tek hataları sonucu değiştirir" ya da "Santrfor mevkiinde oynayanlar daha streslidir" şeklindeki değerlendirmelerin pek geçerliliği olmadığını ortaya koyuyor. Spor Psikoloğu Erkut Konter, profesyonel futbolcuların oynadıkları mevkilerine göre imgeleme, baskı altında doruk performans, bağlılık gösterme, stresle başa çıkma ve karşılaşma kaygısı gibi psikolojik becerilerin araştırmasını, 313 profesyonel futbolcu üzerinde "ölçek ve anket metoduyla" yaptığını belirtti.

Buna göre araştırmada mevkiler, kaleci, libero, stoper, sağ ve solbek, santrfor, sağ ve sol kanat, orta sahanın ortası, orta sahanın sağı ve solu olarak değerlendirmeye alındı. Sonuçta profesyonel futbolcuların oynadıkları mevkiler ile psikolojik becerilerinde anlamlı bir farklılık bulunamadı.

Dominant oyuncu
"Profesyonel futbolda oynanılan mevkiler değiştikçe psikolojik beceriler de değişmektedir" hipotezinin desteklenmediğini kaydeden Konter, "Futbolda gelişen hücum ve savunma stratejisi, taktikler ve oyun sistemleriyle bütün mevkiler, eşit derecede önemli hale geldi" dedi. Erkut Konter, "Hiçbir mevkinin diğerinden daha önemli olduğu sonucunun da çıkarılamadığını" belirterek, "Baskın (dominant) oyuncuların, ağırlıklı olarak, orta saha oyuncuları olmaları normal görülebilir. Ancak, mevkilerle ilgili durumların genellenmesi oldukça güç. Artık bir takımdaki dominant oyuncu santrfor, karşı takımda ise orta saha oyuncusu veya bir stoper olabiliyor" şeklinde görüş belirtti.
Yayın tarihi: 17.03.2003
488
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.