Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kalçanızı kromla inceltin

Kalçanızı kromla inceltin

Erciyes Üniversitesi, saflaştırılmamış tahıllarda da bulunan kromun kadınların bel ve kalçasında incelmeye neden olduğunu açıkladı.

Atatürk Sağlık Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Doç. Dr. Neriman İnanç, saflaştırılmamış tahıllar, bira mayası, toprak ve suda bulunan kromun, kolesterol, protein ve yağ sentezi gerçekleştiren bir mineral olduğunu söyledi.

Doç. Dr. İnan, aynı zamanda, insülinin vücutta kullanımını düzenleyip, kan şekeri düzeyinin sabit kalmasına ve kan kolesterolü düzeyini kontrol etmeye yardım eden krom mineralinin, yetersiz alındığında, yorgunluk, kan şekerinin kullanımında bozukluk ve damar sertliği riskinde artış görülebileceğini vurguladı. Doç. Dr. Neriman İnanç, şöyle dedi:

Aynı aktivitelerle daha sıkı vücut
"Üniversitemizde yaptığımız çalışmada, 2 ay süreyle 17-50 yaşlarındaki 12 kadına, günde 200 mikrogram krom mineralini tablet olarak verdik. Bu sürede, bireyler diyetlerinde ve fiziksel aktivitelerinde değişiklik yapmadı. Çalışma sonucunda, vücut ağırlığında azalma saptanmadı. Ancak abdominal obezitenin göstergesi olan bel ve kalça oranlarının azaldığı belirlendi. Bireylerin, kan şekeri değerlerinde ise azalma görüldü."

Kas dokusunu artırabilir
Doç. Dr. İnanç, krom mineralinin yağ dokusunu azaltarak, kas dokusunu artırabileceğini, bunun da çalışmalarında bilimsel olarak kanıtlandığını ifade etti. Şeker ve kalp hastalarının günlük diyetlerine krom mineralinin ilave edilebileceğini dile getiren İnanç, bu hastaların kepekli ekmek, pirinç gibi saflaştırılmamış besinleri tercih etmelerini önerdi.
352
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.