Magazin

Kalbiniz hazır mı?

Kalbiniz hazır mı?

New York Presbyterian Hastanesi KalpEnstitüsü Direktörü Prof. Dr. Mehmet Öz, tüm kalp hastalıklarının yüzde 25'inin nedeninin depresyon olduğunu bildirdi.

Prof. Öz, Swissotel´de Becel firmasının sponsorluğunu üstlendiği "Kalbiniz Hazır Mı?" konferansında yaptığı konuşmada, kalp hastalıklarındaki komplikasyonların en temel nedeninin depresyon olduğunu söyledi.

Kalp hastalıklarında öncü faktörlerin; kalbin performansı, olmak, yalnız yaşamak ve depresyon olduğunu anlatan Prof. Öz, konuşmasında, robotlarla yaptığı ameliyatların yanı sıra uyguladığı tamamlayıcı tıbbi yöntemler hakkında da bilgi verdi. Prof. Öz, ameliyat sırasında hasta için müzik çaldırdığını ifade etti. Yapılan araştırmaların, hastanın, hatırlamasa bile çalınan müziği o an algıladığını ortaya koyduğunu belirten Prof. Öz, bu hastalarda kanama oranının daha düşük olduğunu kaydetti. Hazır gıdaya eğilimin, tarım ilaçlarının ve raf ömrü için üretiminbesinlerde vitamin eksikliğine neden olduğunu dile getiren Prof. Öz, taze ve katkısız gıdalar tüketilmesini önerdi. Prof. Öz, tatlının sabah saatlerinde veya yemekten ayrı yenilmesini de tavsiye ederek, salatanın da öğünde en son yenilmesi gerektiğini vurguladı.

GÜNDE YARIM SAAT EGZERSİZ
Herkesin günde yarım saat egzersiz yapmasının faydalı olacağını ifade eden Prof. Öz., haftada 4-5 kez yapılacak seksin de bunun yerinitutacağını bildirdi. Tavuk ve kırmızı et arasında fazla fark olmadığına değinen Prof. Öz, kızartmaların en kötü besin olduğunu kaydetti. Aynı hastanede görevli Doç. Dr. Özgen Doğan da, kalp hastalıklarının ABD´ye yıllık maliyetinin 128 milyar dolar olduğunu söyledi. Doç. Dr. Doğan, kalp hastalıklarının, ölümlerin bir numaralı nedeni olduğunu vurgulayarak, buna karşın son 25 yılda bireylerin aldığı koruyucu tedbirlerle hastalığın yüzde 54 oranında azaldığını anlattı. Her 2 kadından 1´inin kalp hastalıkları nedeniyle öldüğünü belirten Doç. Dr. Doğan, kalp krizi geçiren kadınların yüzde 40´ının 2yıl sonra öldüğünü söyledi.

SAKIP SABANCI
Yaklaşık 500 kişinin takip ettiği konferansa, işadamı Sakıp Sabancı ve sanatçı Gülriz Sururi de katıldı. Sabancı, gazetecilerin soruları üzerine, "İyi kalpli insanlardan biriyim, buna karşın bugüne dek iki kez kalp ameliyatı geçirdim" dedi. Önceleri altyapı eksikliği ve yetişmiş doktorların olmaması nedeniyle 1979 ve 1989 yıllarında yurtdışında tedavi gördüğünü anlatanSabancı, "O zamanlar spor yapmadım, kendimi korumadım, hatalar yaptım" diye konuştu. Spor yapmaları konusunda gençleri uyaran Sabancı, vatanını, ailesini ve kendisini sevenlerin ömürlerini uzatmaları gerektiğini belirtti. Her gün 10-15 dakika yürüdüğünü veya yüzdüğünü dile getiren Sabancı, Prof. Öz'ü de överek, "Dünya ona şapka çıkartıyor" dedi. Sabancı, Prof. Öz'ün konuşması başlamadan önce salondan ayrıldı.
(AA)
Yayın tarihi: 26.06.2003
324
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.