Magazin

Kainat Güzeli'nin şoke eden gafı!

Kainat Güzeli'nin şoke eden gafı!

2008 Kainat Güzeli Venezuelalı Dayana Mendoza Guantanamo Körfezi'ni nasıl anlattı?

Mendoza, ABD'nin yaklaşık 240 mahkumu barındırdığı ve dünyanın tepkisini çeken gözaltı merkezinin bulunduğu Guantanamo Körfezi'ni "huzur veren, sakin güzel bir yer" diye tanımlayınca ortalık karıştı.

Amerikan askerlerini destekleyen USO (Service Organizations) örgütünün bu ay organize ettiği geziye katılan Dayana Mendoza, Küba'nın doğusunda bulunan Amerikan denizcilik tesisini ziyaret etti.

Guantanamo ziyaretini, internet sitesinde yazdığı yazıda "inanılmaz bir deneyim" olarak tanımlayan Mendoza: Amerikan askeri personeliyle buluşmalarından, dikenli teller, mayın tarlaları ve gözetleme kuleleriyle çevrili kamp çevresinde nasıl gezintiye çıktıklarından sözetti. Mendoza, "Mahkumların kamplarını da ziyaret ettik ve mahkumların duş aldıkları, film izleyerek dinlendikleri yerler ile kitap ve sanat sınıflarını gördük. Ayrılmak istemedim. Çok huzur veren, sakin ve güzel bir yerdi" dedi. Eleştirmenler ise Guantanamo'yu, 11 Eylül terör saldırılarından sonra Washington yönetiminin teröre karşı başlattığı savaşta suiistimalin simgesi olarak kınıyor.

(Milliyet)
Yayın tarihi: 02.04.2009
370
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.