Magazin

Kahvenin genetik şifresi çözüldü

Kahvenin genetik şifresi çözüldü

Brezilyalı bilim adamları, kahvenin genetik şifresini çözdü. Ülkede yetişen en meşhur ürünün gen haritasını çıkarmak için iki yıl önce başlatılan hükümet destekli projenin, sonunda meyvesini verdiği bildirildi.

Tarım Bakanı Roberto Rodrigues, 'sıra dışı fikirlerin yolda olduğunu, kahvenin daha lezzetli olacağını' müjdeledi.

200 bin DNA dizilimi inceleyen Brezilyalı uzmanlar, 35 bin kahve geni tespit etti ve bunların birleşiminin kahvenin aroma ve tadını belirlediğini açıkladı. Rodrigues, ellerindeki bu bilgiyle, tadı daha zengin, aroması farklı ve bozulmaya karşı daha dayanıklı bir 'süper kahve' üreteceklerini söyledi. Ancak süper kahve, laboratuvar ortamında genlerle oynanarak değil, bitki türlerini melezleyerek elde edilecek.

Brezilya dünyadaki kahvenin üçte birini üretiyor. Yarım kilo kavrulmuş kahve bir ağacın bir yıllık ürününe eşit. Dünyada içilen kahve genellikle iki çeşit olarak üretiliyor: Robusta ve Arabika. Robustanın içindeki kafein miktarı iki kat fazla.
(Radikal)
Yayın tarihi: 12.08.2004
406
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.