Magazin

Kahve erkeğe pek iyi geliyor

Kahve erkeğe pek iyi geliyor

Bir fincan kahvenin hatırı sanıldığından daha büyük! Bol bol kahve içen erkekler daha kolay baba olabiliyor. Kafein, spermleri daha kaliteli ve hızlı hale getiriyor.

Bilim dünyasından gelen son haberlerden biri, erkeklerin bundan böyle daha fazla kahve içmesine yol açabilir. Araştırmadan çıkan sonuç şu: Kahve beyni uyarmakla kalmıyor, erkeklerin üreme kabiliyetini de destekliyor. Brezilyalı uzmanlar tarafından yapılan bir araştırma, bol miktarda kafein tüketen erkeklerde spermlerin daha hızlı hareket ettiğini ortaya koydu.

Doktor Fabio Pasqualotto liderliğindeki araştırma ekibi, 750 erkek üzerinde sperm dayanıklılığı ve kalitesini ölçtü. Kahve içen erkeklerde içmeyenlere oranla sperm dayanıklılığının daha yüksek olduğu anlaşıldı. Aynı araştırmada, sigara içme alışkanlığının ise sperm kalitesi üzerinde rol oynamadığı belirlendi.

Kafeinle kısırlık tedavisi
Araştırmanın sonuçları, kafein bazlı kısırlık tedavileri oluşturulmasına da yeşil ışık yaktı. Brezilyalı uzmanlar, kafeinin beyindeki dopamin hücrelerini uyararak konsantrasyonu artırdığını hatırlatarak, aynı etkinin spermler için de geçerli olabileceğini söyledi.
Yayın tarihi: 15.10.2003
505
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.