Magazin

Kağıt uçaklar yarışıyor

Kağıt uçaklar yarışıyor

Kağıt uçaklar artık canı sıkılan öğrencilerin tekelinden çıkarak, dünya çapında spor haline geliyor. 6 Mayıs'ta Avusturya'da yapılacak ilk şampiyonada Türkiye de var...

'Yaramaz öğrenci' sembolü haline gelen kâğıt uçaklar, artık uluslararası bir başarıya zemin hazırlayabilir.

Mayıs ayında 48 ülkenin kendi içinde seçtiği üçer kişi Avusturya, Salzburg'daki Hangar-7'de, var olan dünya rekorunu kırmak ve 'Kâğıt Uçaklar Kralı' olmak için yarışacak.

Şampiyonaya katılan ülkeler arasında Türkiye de var. Üniversite öğrencilerinin katıldığı etkinlikte sadece bir adet A4 kâğıt kullanacak olan yarışmacılar, bunu ustaca katlayarak 'en uzun mesafe', 'en uzun süre' ve 'akrobatik uçuş' dallarında yarışabilecek.

Standart A4 boyutu, 80 gram
Yarışmayı düzenleyen enerji içeceği firması Red Bull'un web sitesi www. redbullpaperwings.com'da yazılı kurallardan bazıları şöyle:

"Deneme sırasında katılımcının her iki ayağının da yere basması gerekmektedir, deneme öncesi sadece tek bir adıma izin verilmektedir. Kâğıt uçaklar tek bir sayfa kâğıt ile yapılmalıdır: Standart A4 boyutu, 80 gram. Kâğıt sadece katlanmalıdır! Yırtma, yapıştırma, kesme veya zımbalamaya izin verilmemektedir."

Böylece herkesçe bilinen, başlangıçta hafifçe zıplayarak uçağınıza hız kazandırma hilesi de yasaklanmış oluyor. Her ülkeden öğrenciler yarışmaya kayıtlarını bu siteden yapabiliyor.
Kâğıt uçaklara olan bu ilgi, yeni değil.

Amacını 'kâğıt uçak teknolojisini geliştirmek' olarak tanımlayan Paperaircraft Birliği, 1989'da kurulmuş. Birliğin web sitesinde kâğıt uçaklar hakkında pek çok bilgiye de yer verilmiş. Paperaircraft.com'a göre, 'kâğıt uçaklara emek ve zaman harcayanlar, insanı hayrete düşüren şeyler başarmış'.

Zavallı Wright Kardeşler!
Örneğin ABD'li Tony Fletch 1985'te kâğıt uçağına 58.82 metre yol aldırarak dünya rekoru kırmış, o günden bu yana bu rekoru geçebilen yok. İlginç olan, bu mesafenin gerçek uçakla ilk uçuşu gerçekleştiren Wright Kardeşler'inkinden daha uzun olması! En uzun süre uçak uçurma rekoru ise 27.6 saniye ile ABD'li Ken Blackburn'e ait.

Yarışmaya katılan Toronto Memorial Üniversitesi İşletme ve Ticaret Bölümü öğrencisi 21 yaşındaki Brian O'Rafferty, ülkesinde mesafe yarışını kazandıktan sonra durumu şöyle özetliyor: "Bir kâğıt uçak sayesinde Avusturya'ya gittiğime inanamıyorum."
(Radikal)
Yayın tarihi: 28.03.2006
383
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.