Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kafelere Fransız öpücüğü

Kafelere Fransız öpücüğü

Fransız kafe kültürü efsanesinin sona ermek üzere olduğunu fark eden 60 bin kafe ve bar sahibi titreyip kendine dönmeye karar verdi.

Fransız otel ve ikram endüstrisinin en etkin meslek birliğinin (UMIH) sözcüsü Andre Daguin, "Müşteriler kötü, hatta berbat servisten, kendilerine gösterilen nezaketsizlikten şikâyetçi olmakta haklı" dedi. Alarm zillerini çaldıran Fransız yaşam biçimi ve Paris'le özdeşleşen kafe ve barların sayısının 15 yıl içinde müthiş bir düşüş yaşayarak 150 binden 60 bine inmesi oldu. UMIH sözcüsü Daugin, kafelerde verilen kötü servisle ilgili şikâyetler arttıkça kapanan müessese sayısının azaldığını hatırlattı.

Ancak servis ve temizlik Fransızları kafelerden uzak tutan tek neden değil... Fransız vatandaşlarının yiyip içmeye geçmişte olduğu kadar zaman ayıramamasının da kafe sayısındaki dikkat çekici azalışta etkili olduğu sanılıyor. Fransa'da çok kötü geçen yaz mevsiminden sonra ikram endüstrisindeki söz sahiplerinin yeniden müşteri çekmek için kendilerine çekidüzen vermeye karar verdiği belirtiliyor. Bu amaçla öncelikli problemleri belirleyecek, servis, konfor ve temizliğin artırılması için yapılması gerekenler tanımlanacak. Proje, gelecek ay Turizm Bakanlığı'nca açıklanacak.
(Radikal)
Yayın tarihi: 17.09.2004
545
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.