Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kafası bozulan köprüden atlıyor

Kafası bozulan köprüden atlıyor

Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri, çok sayıda garip gerekçeli intihar ve girişimlere sahne oldu. İntihar etmek amacıyla köprüye çıkanlar arasında otomobilini bağlayan polise kızanlar ve bardaki hesaba itiraz edenler de var.

Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri, çok sayıda garip gerekçeli intihar ve intihar girişimlerine de sahne oldu.

İntihar ve intihar girişimleri arasından derlenen bilgilere göre, 14 Eylül 1996'da sevdiği kızla evlenmesine izin verilmediği gerekçesiyle Boğaziçi Köprüsü'nden atlamak isteyen Mahmut Ziya, ikna edilerek kurtarıldı.

15 Kasım 1998'de aynı köprüye çıkan Hüseyin Kumer (25) de, sevgilisinin kendisini terk ettiğinden yakındı. Bu genç de ikna edildi.

1995 yılında Boğaziçi Köprüsü'nden atlamak isterken ikna edilen Tarık Onsun (37), 16 Kasım 1996 tarihinde yeniden köprüye çıktı. İlk intihar girişiminde çekilen fotoğraflarının gazetelerde yayınlanmasından dolayı çocuklarının kendisiyle alay ettiğinden yakınan Onsun, polislerin girişimleriyle atlamaktan vazgeçirildi.

İnşaat işçisi Taner Kaya (26) ve Ali Altay (29) da, Sultanbeyli İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde görevli soyadını bilmedikleri ''Emin'' adlıbaşkomiserin başka bir yere tayin edilmesine tepki göstermek için 11 Nisan 1998'de Boğaziçi Köprüsü'nden atlamak istediler. Aşırı derecede alkollü olan 2 genç, polislerce ikna edildi.

Otomobili bağlanınca

Boğaziçi Köprüsü'nün Anadolu Yakası girişinde 11 Nisan 1999'da trafik kontrolü yapan polisler, alkollü araç kullandığı anlaşılan Ahmet Ünlü'nün ehliyetine el koyarak, aracını bağladı.

Bu duruma sinirlenen Ünlü, çelik halatlara tırmanarak, köprü ayaklarının en üst noktasına çıktı. Bir süre burada bekleyen Ünlü, asansörle köprü direğine çıkan güvenlik görevlilerince aşağı indirildi.

Hastalığını bahane eden Avukat İbrahim Toptan, otomobiyle geldiği Boğaziçi Köprüsü'nden 9 Ağustos 1999'da atlayarak intihar etti.

2001 artış yılı

2001 yılında ise, garip gerekçeli intihar ve girişimlerde daha önceki yıllara göre artış yaşandığı dikkati çekti.

Eşi tarafından terk edilen taksi sürücüsü Yılmaz Güney Telseren, 16 ubat 2001'de Boğaziçi Köprüsü korkuluklarına çıkarak, polislerin ikna çabalarına rağmen aşağı atladı ve öldü.

Beraber yaşadıkları Moldova uyruklu kadınların sınırdışı edilmesine sinirlenen Ali Can Keskin ile Tuncay Turan, 19 Mayıs 2001'de alkollü olarak geldikleri ve aşağı atlamak istedikleri Boğaziçi Köprüsü'nde polisle pazarlığa tutuştu.

Polisin çabaları sonucu Turan ikna edilirken, Keskin de yanına yaklaşmayı başaran bir polisin müdahalesiyle kurtarıldı.

Fare zehiri içerek başladığı intihar girişiminden bir sonuç alamayınca 19 Haziran 2001'de Boğaziçi Köprüsü'nden atlayan Ümit Yorgun, önce köprü ayağındaki tel örgülerin üzerine, daha sonra da yere düşerek ağır yaralandı.

Kız arkadaşlarınca terk edildiklerini öne sürerek 10 Ağustos 2001'de köprüye çıkan Hüseyin Aslan Kıray ve Hayrullah Özen, polislerce ikna edildi.

Hayrullah Özen, 2 gün sonra bu kez 2 arkadaşıyla yeniden köprüye çıktı ve yine ikna edilerek atlamaları engellendi.

Köprü üzerinde barışma

Bir taksiyle 20 Ağustos 2001'de Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ne gelen Hidayet Karakaya (41), kuru sıkı tabanca tehdidiyle şoföre aracı durdurtarak, korkuluklara çıktı.

Eşiyle tartıştığından yakınan Karakaya, polisler tarafından köprüye getirilen eşi Ayşe ve 13 yaşındaki oğlu Gürkan'la barıştırıldı. Buna rağmen korkuluklardan sarkmayı sürdüren Karakaya, dalgınlığından faydalanan polisin müdahalesiyle kurtarıldı.

Hesap intiharı

Ekonomik kriz nedeniyle işyerini kapatan Mehmet Ragıp Bayraktar (41), 29 Ağustos 2001'de Boğaziçi Köprüsü'nden atlayarak intihar etti.

Eğlendiği Beyoğlu'ndaki bir barda kendisine çıkartılan 200 milyon liralık hesaba sinirlenen Akay Elmas (28), 1 Eylül 2001'de soluğu Boğaziçi Köprüsü'nde aldı. Bar sahibinin getirilmesini isteyen Elmas, ikna edilerek kurtarıldı.

Boğaziçi Köprüsü, 4 Eylül 2001 tarihinde de dört ayrı girişiminin intihar girişimlerine sahne oldu.

Kendisini terk eden sevgilisinin getirilmesini isteyen Murat Mahir Başkan, bir TV kanalında kendisiyle ilgili yanlış haber verildiğini öne süren animatör Ümit Doğan ile niçin intihar etmek istedikleri anlaşılamayan alkollü Adem Coşkun ve İzzet Akşener, polislerce ikna edildi.

Son olarak 8 Eylül 2001 tarihinde köprüye çıkan ve mesih olduğunu öne sürerek kendisini ikna etmeye çalışan polisleri elindeki tabancayla tehdit eden bir genç, işadamı Üzeyir Garih cinayetini kendisinin çözebileceğini, ancak buna kimseyi inandıramadığını belirtti.

Polislerden aldığı sigarayı içtikten sonra aşağı atlayan ve ağır yaralı olarak sudan çıkartılan 25 yaşlarındaki genç, hastaneye kaldırılmak istenirken öldü.
512
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.