Magazin

Kadınların duygusal hafızası erkeklerden iyi

Kadınların duygusal hafızası erkeklerden iyi

New York Üniversitesi'nde görevli Prof. Turan Şanlı, kadınların erkeklere göre duygusal hafızalarının daha canlı olduğunu, bu nedenle doğum günlerini, yıldönümlerini, duygusal olayları erkeklerden daha iyi hatırladıklarını söyledi.

Prof. Şanlı'nın Sanford'taki uzman psikiyatristlerle yaptığı araştırmanın sonuçları kısa süre önce ABD Ulusal Bilim Akademisi'nde yayınlandı. Amerika'nın Sesi Radyosu'nda araştırması ile ilgili soruları yanıtlayan Prof. Dr. Şanlı, araştırmalara göre ve erkek beyinlerinin farklı çalıştığını söyledi.

Araştırmayı yaparken kadın ve erkek deneklere duygusal önemi olabilecek resimler gösterdiklerini, 3 hafta sonra ne kadar hafta sonra ne kadarını hatırlayabildiklerini sorduklarını anlatan Prof. Şanlı, "Hem kadın hem erkek deneklerin duygusal resimleri daha iyi hatırladıklarını gördük. Kadın denekler, duygusal anlamı olan resimleri ayrıntılı olarak hatırlayabiliyorlardı" dedi.

Prof. Şanlı ve arkadaşları araştırmaları sonunda kadınların beyninde duygusal görüntüleri anımsama işlemini hızlandıran yapısal bir farklılık olduğunu veya farklı ortamda, farklı deneyimlerle yetişen kişilerde bazı görüntülerin daha derin iz bıraktığı olasılıkları üzerinde durdular.

Bir dizi araştırma sonunda kadın beyninde hafızayı harekete geçirme modellerinin erkeklerden farklı olduğu ortaya çıktı. Prof. Dr. Şanlı şu bilgileri verdi:

"Deneklere 100 resim gösterdik. Bunlar arasında mezar taşları, ağlayan insanlar, kirli tuvaletlerden manzara resimlerine kadar çok çeşitli resimler gösterildi. Erkekler hafıza konusunda iyi çıktı. Ama örneğin bir tabanca resminin kadın denekler üzerinde çok derin etki yaptığını ve hafızayı hızla harekete geçirdiğini anladık.

Bunda 2 cinsin beyinleri arasında hafıza ve hatırlama sürecinin işleyişi ve biyolojik farklar rol oynadığı gibi deneklerin sosyal deneyimleri ve öğrenme süreçleri de etki yapmış olabilir."

DEPRESYON KADINLARDA DAHA SIK
Psikiyatrist Prof. Turan Şanlı, denekler arasında çocuk ve gençlerin bulunmadığını, ergenlik döneminin hormonal değişikliklerin hafıza üzerinde önemli etkisi olduğunu, belirtirken, depresyonun kadınlarda erkeklerden fazla görüldüğünü söyledi.

Olayları unutmama veya çok iyi hatırlama konusunda kadınların duygusal hafızalarının daha kuvvetli olmasının depresyonda etkili olup- olmadığı sorusuna Prof. anlı şu karşılığı verdi:

"Negatif formulasyon" dediğimiz olay, deprasyonun başlıca nedenidir. Olumsuz olayları fazla düşünmek, olumsuz anılar üzerinde çok durmak da bu etkiyi yapabilir. Yani kadınların duyusal olayları anımsaması bu konuda hafızalarının kuvvetli olması güzel.

Ancak, bu ruh sağlıklarını bozabilir. Kadın ve erkekler arasında biyolojik farklar olduğu anlaşıldığından beri bu konuda araştırmalar arttı. Neden bazı hastalıklar kadınlarda daha çok görülüyor, depresyon neden kadınlarda daha yaygın sorularına yanıt bulmak için bir dizi araştırma yapılıyor. Benim hafızam çok zayıf.

Her şeyi unutuyorum. Ben her şeyi unuttuğum, eşim de her şeyi hatırladığı için benim hafızam rolünü üstlendi. Her şeyi ona soruyorum."
(DHA)
Yayın tarihi: 02.10.2002
530
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.