Magazin

Kadınların dünyası daha renkli

Kadınların dünyası daha renkli

Araştırmalar, renk körlüğüne rastlanma oranının erkeklerde, kadınlara oranla daha fazla olduğunu gösteriyor.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gül Hanım Hacıyakupoğlu, doğuştan gelen renk körlüğünün x kromozomuna bağlı olarak ortaya çıktığını ve bu nedenle erkeklerde daha sık görüldüğünü söyledi.

Mavi, sarı, yeşil, kırmızı, ve bunların tonlarını görmekte güçlük çeken renk körlerinin, çoğu zaman bu durumlarını uzun yıllar fark etmediklerini belirten Hacıyakupoğlu, "Türkiye'de çoğu insan renk körü olduğunu sürücü belgesi almak istediğinde uygulanan testler sonrasında fark eder" dedi.

Renk körlüğünün kişinin normal hayatını olumsuz etkilemeyeceğini ve tedavisinin olmadığını belirten Hacıyakupoğlu, şöyle devam etti. "Renk körlüğünün tek nedeni kalıtsal değildir. Bazı beyin ve göz hastalıkları sonucu oluşan renk körlüğüne karşı duyarlı olmak gerekir.Renk körlüğünün nedeni tespit edilmeli ve eğer bir başka hastalığın sonucu olarak ortaya çıktığı belirlenirse, o hastalığın tedavisi için gerekli girişimlere başlanmalıdır."

ÇOCUKLARDA RENK KÖRLÜĞÜ
Çocukların renkleri 3 yaşından sonra öğrenmeye başladığını vurgulayan Hacıyakupoğlu, ailelerin, uzmanlar tarafından yapılan çeşitli testler yoluyla çocuklarının renk ayırt etme zorluğu yaşayıp yaşamadığını öğrenebileceklerini söyledi. Renk körlüğü bulunan çocukların eğitimlerinde uyum ya da öğrenme zorluğu yaşamadıklarının altını çizen Hacıyakupoğlu, şöyle devam etti: "Renk körlüğünün tedavisi yok, ancak normal hayatı olumsuz etkileyen bir hastalık değil. Türkiye´de renk körlerinin sürücü belgesi alması yasak. Ancak Avrupa´da renk körleri de diğer sürücüler gibi belge alarak araç kullanıyorlar."
Yayın tarihi: 10.05.2003
380
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.