Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

"Kadınlarımızın yüzde 27'si şişman"

"Kadınlarımızın yüzde 27'si şişman"

Ege Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu tarafından yapılan "15 yaş üzeri kadınlarda şişmanlığın görülme sıklığı ve şişmanlık oluşumunu etkileyen etmenler" konulu bir araştırma, kadınlarımızın yüzde 27.3`ünün şişman olduğunu ortaya çıkardı.

Ege Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Süheyla Altuğ Özsoy, tarafından gerçekleştirilen araştırma, Bornova İlçesi Ergene Mahallesi sağlık ocağına kayıtlı 15 yaş üzeri 420 üzerinde gerçekleştirildi.

Doç. Dr. Özsoy, yaptığı yazılı açıklamada, çalışma sonuçlarına göre, kadınların yüzde 31.19`unun son bir yıl içinde kilo aldığını belirterek, şu bilgileri verdi: "Araştırmamamıza katılan kadınların yüzde 27.38`i şişman çıkmıştır ve kadında şişmanlığın önemli bir sağlık sorunu olduğu görülmektedir. Kadınların yüzde 57.62`sinin yakın akrabasında şişman birey vardır. Böyle bir akrabası bulanan deneklerin yüzde 32.23`ü de şişmandır. Böyle bir akrabası bulunmayan deneklerin ise yüzde 20.79`u şişman yapıdadır."

Doç. Dr. Özsoy, araştırmada deneklerin yüzde 13.81`inin sürekli sigara içtiğinin, yüzde 18.33`ünün de günde 1-9 adet sigara tükettiğinin ortaya çıktığını bildirdi. Deneklere beslenme alışkanlıkları ve egzersiz ile ilgili sorular da yönelttiklerini dile getiren Süheyla Özsoy, şunları kaydetti: "Besin gruplarının tüketim sıklığına bakıldığında kadınların sebze ve meyveleri, yumurta, et ve türevlerini, süt ve süt ürünlerini daha sık tükettikleri görülmüş, öğün sayısının en yüksek oranda 3-4 öğün saptanmıştır. Kadınlara (Beslenme düzeniniz sizce nasıl) diye sorulduğunda yüzde 4.29`u çok iyi, yüzde 63.33`ü iyi, yüzde 30.48`i orta, yüzde 1.67`si kötü, yüzde 0.24`ü çok kötü yanıtını vermişlerdir. Kadınların ancak yüzde 9.29`u düzenli egzersiz yaparken, yüzde 6.43`ü haftada 3 gün, yüzde 3.57`si de haftada 15 dakika egzersiz yapmaktadır. Kadınların eğitim düzeyi yükseldikçe, düzenli egzersiz yapma alışkanlıklarının da arttığı görülmektedir."

Yaş grubu yükseldikçe kronik bir hastalığa sahip olma oranının da arttığını kaydeden Doç. Dr. Özsoy, "Araştırma grubu kadınların yüzde 8.33`ünün kalp hastası olduğu, yüzde 5.48`inin hipertansiyon, yüzde 2.14`ünün şeker hastası olduğu kendileri tarafından belirtilmiştir. Yine kadınların yüzde 2.14`ü kadın hastalıkları ile ilgili bir ameliyat geçirmiş olup, yüzde 7.38`i sürekli kalp ilacı kullanmaktadır" görüşünü belirtti.
359
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.