Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

"Kadınları anlamak satrançtan zor"

"Kadınları anlamak satrançtan zor"

Bugüne kadar düzenlenen en zorlu satranç turnuvası haziran ayı başında başladı. 15 Haziran'da sona erecek Avrupa Satranç Şampiyonası'na katılanlar arasında, geçen yılın dünya satranç şampiyonasında final oynayarak ikinci olan Vasyl Ivanchuk da yeralıyor.

Kasparov'a karşı oynayan ve dünya sıralamasında ilk 10'da yer alan Ivanchuk, güçlü bir oyuncu olmasının yanı sıra bir Türk dostu. Türkiye'yi ve Türk satrancını yakından takip ediyor. Bu ilgi, Ivanchuk'un Türkçeyi üç ay gibi bir kısa sürede öğrenmesini sağlamış. Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Ali Nihat Yazıcı'nın böyle büyük bir organizasyona imza atarak Türk satrancına sıçrama kaydettireceğine inanan Vasyl Ivanchuk, Türkiye'nin en çok okunan haftalık akküel dergilerinden Tempo'nun son sayısına özel bir röportaj verdi.

Altı yaşında satrançla tanışan Vasly Ivanchuk, 28 yıldır satranç oynuyor. Ivanchuk, Türkiye'de satrancın yaygınlaşamamasının nedenini "psikolojik" buluyor. Ivanchuk, "Oyuncularınızın kafasında biz Büyük Ustaları yenemeyiz gibi bir düşünce hákim. Bu psikolojik problemleri yenmeleri lazım. Benim inancım, bu şampiyona Türk satrancı için sıçrama noktası olacak" dedi.

Ivanchuk, satrançta tahtanın durumuna göre 25-30 hamle sonrasını planlamanın mümkün olduğunu, ama aşk hayatında başarmanın imkansızlığını dile getirdi: "Kadınlar satrançtan çok daha zor. davranışını anlayamıyorum. Bu, benim için çok ayrı bir konu. Sanırım bu, tüm erkekler için de böyle..."
(Hürriyet)
412
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.