Magazin

Kadınlardan akılda kalanlar

Kadınlardan akılda kalanlar

Namus cinayetine kurban giden, ismi "Yeter" konulan, başlık parası karşılığında satılan, yüzde 97'si en az bir kez şiddet gören, çocuk yaşta anne olan kadınlar. İşte Türkiye kadınının öyküsü.

Dövülen, namus için cinayetlere kurban giden, adı "Yeter" konulan, çocuk yaşta doğuran, hastalandığında yenisi alınan, başlık parası karşılığında satılan kadınların da artık bir kitabı var.

Yazar Neşe Doster, "Kadınlara Dair... Akılda Kalanlar" isimli kitabına Türkiye'nin ilk bakanı Prof. Dr. Türkan Akyol'un anlatımı ile başlıyor: "Odamdan içeri çok genç ve güzel bir kadın girdi. Yanında kocası vardı. Kadını muayene ettim. Kadın veremdi, hem de ileri derecede. Reçetesini yazdım, kocası aldı. İlaçların ne kadar tutacağını sordu. Söylediğimde yüzünü buruşturarak, `Dohtur hanım, ben bu fiyata bu karının yenisini alırım' dedi."

Doster'in Bağlam Yayınları tarafından yayınlanan kitabı Türkiye'nin içinde bulunduğu hızlı dönüşüm sürecinden kadınların nasıl etkilendiğini ortaya koyuyor.

Kitap, 1970-2000 yılları arasındaki kadın hareketini çeşitli yönleriyle inceliyor. Doster'in dünyadan kadın yüzleriyle başlayan kitabının ilk bölümünde, Belgrad'dan Kabile, Urfa'dan Kazablanka'ya, Pakistan'dan Malezya'ya Fas'tan Irak'a kadar tanıdık, öyküleri bilinen, savrulan yaşamlarına tüm dünyanın tanık olduğu kadın yüzleri yer alıyor.

Doster, kitabının ikinci bölümünde ise 12 bin gazeteyi tarayarak, son 30 yılda kadın hareketini kronolojik olarak inceliyor.

İşte kitaptan akılda kalanlar

-Cinsiyet ayrımcılığı en çok eğitim alanında kendini gösteriyor. Her 3 erkek öğrenciye karşılık ancak 2 kız öğrenci eğitim alabiliyor.

Cinsiyet temelli şiddet, dayak, taciz, tecavüz vb. kadın sağlığına, mutluluğuna ve onun toplumsal katılımına zarar veriyor.

-Trabzon'un Düzköy ilçesi Alazlı köyünde yaşayan Kurt ailesinin 25 çocuğu oluyor. Erkeği bulmak için 10 kız doğuran ailenin 11. çocuğu erkek olunca, aile çocuk yapmaya, bu sefer de tek olmasın diye devam ediyor.

En büyüğü 33, en küçügü 4 yaşında olan 25 çocuğun 21'i kız, 4'ü erkek.

-Ülkemizde son yıllarda kadın intiharları artıyor. Güneydoğulu kadınların intiharı çıkış yolu olarak gördükleri gözleniyor.

-Diyarbakır'da kadınların yüzde 68.6'sı, Erzurum'da yüzde 45.5'i, anlıurfa'da yüzde 38.8'i Elazığ'da yüzde 31.6'sı ve İstanbul'da yüzde 10.8'i evde doğum yapıyor.

-Başlık pası altın, para, hayvan, toprak, tarla olarak ya da berdel yoluyla geçerliliğini koruyor.

-Her 100 kadından 97'si en az bir kez eşinden, babasından ya da yakınlarından şiddet görüyor. kadınların yüzde 20'si tehlikeli aletlerle tehdit altında yaşıyor.

-Kadınlar dünyadaki işlerin üçte ikisini yapıyor. Ancak kadınlar dünya gelirlerinin yüzde 15'ine, mülkiyet haklarının yüzde 5'ine sahipler.
Yayın tarihi: 14.03.2002
449
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.