Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kadınlara lezzetli gelsin diye sigara tatlandırıldı

Kadınlara lezzetli gelsin diye sigara tatlandırıldı

Para kazanmak uğruna daha fazla kişiyi zehirlemekten çekinmeyen tütün şirketlerinin, kadınları tiryaki yapabilmek için sigaralara özel kimyasallar eklediği ve dumanın daha kolay çekilebildiği filtreler ürettiği ortaya çıktı.

Dünyaca ünlü bilim dergisi Addiction, başta Philip Morris olmak üzere çok sayıda sigara üreticisinin, iç yazışmalarını yayınlayarak korkunç gerçeği gözler önüne serdi.

Harvard Üniversitesi tarafından ele geçirilerek analiz edilen belgelere göre, sigara üreticileri 1970 ile 1990'lı yıllar arasında kadınları ve genç kızları sigara tiryakisi yapmak için yoğun bir kampanya yürüttü.

Örneğin, 1968 yılında Phillip Morris tarafından üretilen Virginia Slims sigarasının tanıtımında, sigara kullanımının "statü, başarı ve cazibe" getirdiği vurgulandı. 6 yıl süren bu yöndeki reklamların ardından ABD'de tiryaki sayısı ikiye katlandı.

Hafif çekimli filtreler
Harvard uzmanları, sigara şirketlerinin kadınların psikolojik davranışlarını anlamak için onlarca bilimsel araştırma yaptığını da açıkladı. Sigara şirketleri bununla da kalmadı. Özel kimyasallar eklenmesi sonucu sigaranın tadı, kadınların beğenilerine ve damak tatlarına göre değiştirildi.

Sigara dumanının kadınlar tarafından daha kolay çekilmesi için ise filtre sistemlerinde değişiklikler yapıldı. Sonuç olarak, dünya genelinde erkek tiryaki sayısı her geçen gün azalırken, önümüzdeki 10 yılda kadın tiryakilerin yüzde 20 artması bekleniyor. 3'üncü dünya ülkelerinde ise durum daha vahim...

Harvard Üniversitesi, Batı'da tütün yasalarının sıkılaştırılması üzerine sigara şirketlerinin gözlerini fakir ülkelere çevirdiğini açıkladı. Tahminlere göre, önümüzdeki 20 yıl içinde fakir ve gelişmekte olan ülkelerdeki kadın tiryaki sayısının en az ikiye katlanması bekleniyor.
315
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.