Magazin

Kadınlara 'adet' müjdesi

Kadınlara 'adet' müjdesi

ABD'de denemeleri yapılan bir ilaçtan olumlu sonuç alınması halinde, kadınlar artık yılda üç ya da dört kez adet görecek. İngiltere'de yayınlanan The Independent gazetesinin haberine göre, doğum kontrol haplarına benzeyen "Seasonale" adlı ilaç, kadınlık hormonlarının karışımını içeriyor.

En erken gelecek yılın başında piyasaya çıkarılabileceği belirtilen ilacın patent hakkının Virginia'daki Eastern Virginia Medical School'a ait olacağı kaydedildi.

The Independent, konuyla ilgili olarak Hollanda'da yapılan bir araştırmanın sonuçlarına da dikkat çekti. Gazete, yaşları 15 ile 50 arasındaki kadınların yüzde 70'inin daha az sıklıkta adet görmeyi tercih ettiklerini belirterek "Bu durumda piyasaya çıkarılacak ilacın dünya kadınları arasında son derece popüler olacağı şimdiden kesin görünüyor" yorumunda bulundu.

Bu arada, Virginia'daki Jones Enstitüsü Bilim Direktörü Roger Gosden, sözü edilen ilacın doğurganlığı da teşvik edebileceğine işaret etti.

Gosden, belli bir dönem yumurtlamanın alıkonulması halinde, bu dönemin sonunda ortaya çıkacak yumurtaların daha yüksek kaliteli olmalarının beklenebileceğini bildirdi.

The Pill adlı derginin editörü olan John Guillebaud da, ilacın sadece kadınların adet dönemlerinde çektikleri karın ağrısı, başağrısı ve kramplar gibi sıkıntılarını ortadan kaldıracağını söyledi.

Guillebaud, "İlacın uzun vadede başka bir etkisi, olumsuz bir sonucu olacakmış gibi görünmüyor. Bu ilaç kadının bazı organlarının aynen hamilelik döneminde olduğu gibi sadece uykuya dalmasına yardımcı oluyor. İhtiyaç ortadan kalktığında bu organlar yine faaliyetlerini sürdürebiliyorlar" dedi.
Yayın tarihi: 14.03.2002
424
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.