Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kadınlar olmasa bunlar olmazdı

Kadınlar olmasa bunlar olmazdı

Kadınlar olmasaydı, bugün gündelik yaşamımızı kolaylaştıran ve uygarlığa yön veren birçok alet olmayacaktı. Kadınların icat ettiği bu aletlerin ilginç hikayeleri var.

Günlük hayatımızda kullandığımız birçok şeyi kadınların icat ettiğini biliyor muydunuz? Örneğin bugün çoluk çocuğun bile elinden düşürmediği cep telefonunun yaratıcısının bir Hollywood yıldızı olduğu hiç aıklınıza gelir miydi? Otomobilinizdeki cam sileceklerini de bir icat etti.

Cep telefonu
Beyazperdenin ilk vamplarından Amerikalı aktris Hedy Lamarr'ın bugün kullanmdığımız cep telefonun icat edilmesinde çok önemli bir rol üstlendiğini biliyor muydunuz? Hedy Lamarr, 1941 yılında besteci George Antheil'le birlikte radyo frekanslarının kırılmasını önleyen bir sistem geliştirdi. Yeni sistem, özellikle denizaltıların telsizle güvenli haberleşmesinde devrim yarattı ve Lamarr, sistemin patentini aldı.

Cam sileceği
Mary Anderson, 1903 yılında yağmurlu bir günde sürücülerin arabalarını durdurarak camlarını bezlerle sildiğini gördü. Önce ne yaptıklarını tam olarak kavrayamadı ama arkasından, bu durumu 'çok saçma' buldu ve düşünmeye başladı. Kısa süre sonra bugün tüm araçların camlarında bulunan sileceklerin prototipini yarattı.

Bulaşık Makinesi
Bulaşık, eskiden beri hem kadınların, hem erkeklerin derdi. Bugün yüzlerce türü bulunan ve yaşamı olağanüstü kolaylaştıran bulaşık makinesini icat eden ise Josephine Cochrane adlı bir kadın. Josephine Cochrane, ilk bulaşık makinesini 1886 yılında icat ederek kadınların gündelik yaşamlarlarında hem bir devrim yaptı, hem de daha özgürleşmelerine yol açtı.

Bira
Bira, insanlığın 6 bin yıllık içeceği. Bugün yalnız serinletici olarak değil, besleyici bir içecek olarak da kullanılıyor. İrlandalılar, siyah biranın 'anne sütü kadar besleyici' olduğunu iddia ediyorlar. İnsanlık tarihinde ilk birayı, günümüzden 6 bin yıl önce Ön Asya ve Mezopotamya'da yaşayan kadınlar, ekmek hamurunu su ve otlarla karıştırarark yarattılar. Böylece ilk bira yaratılmış oldu.
545
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.