Magazin

Kadınlar, koladan uzak durun

Kadınlar, koladan uzak durun

Kadınların yaklaşık yarısında görülen ve memede ağrıya yol açan "fibrokist"lere karşı uzmanlar "kahverengi diyet"i öneriyor. Kahve, kola, ceviz ve fındıkta bulunan bir yağın, fibrokistik memelerde ağrı yaptığını belirten uzmanlar, "Bunların tüketimini en aza indirin" diyorlar.

International Hospital hastalıkları ve doğum uzmanı Dr. Hidayet Erkan, genel olarak yağdan uzak beslenmenin de fibrokist ağrıları azalttığını söyledi. Genç yaşta ortaya çıkan ve özellikle regl dönemlerinde memede şiddetli ağrılar yapan fibrokistlerin temelinde hormonların bulunduğunu belirten Dr. Erkan, "Prolaktin (süt hormonu) oranı yüksek kadınlarda fibrokistlerin görülme oranı daha yüksek" dedi. Fibrokistleri önlemenin mümkün olmadığını vurgulayan Dr. Erkan, "Ancak prolaktini yüksek kadınlara verilen ilaçlarla fibrokistlerin artması kısmen engellenebilir" dedi. Kistik memelerin kansere dönüşme riskinin düşük olduğunu belirten Dr. Erkan, "Kistik memelerde kanser görülme riski biraz daha yüksek. Ama bu kistler kansere dönüştüğü için değil, göğsün kendi yapısından kaynaklanan bir durum" dedi. Bu tip göğüslerde kanser görülme riskinin yüzde 10 daha fazla olduğunu hatırlatan Dr. Erkan, "Aşağı yukarı doğan her 11 kız çocuğundan biri, hayatının bir zamanında meme kanseri oluyor. Fibrokistik memelerde ise bu risk onda bir" dedi.
Yayın tarihi: 27.08.2002
376
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.