Magazin

Kadınlar 'insan bağımlısı'

Kadınlar 'insan bağımlısı'

Türkiye`nin iki bağımlılık danışmanından biri olan Jale Kerimol, genellikle problemli ailelerden çıkan ve iletişimsizlik, dayatmacılık, tercih hakkı verilmemesi gibi temel nedenlerden kaynaklanan "insan bağımlılığının" Türkiye için önemli bir sorun olduğunu söyledi. Kerimol'a göre, kadınların yüzde 70`inde insan bağımlılığı var.

Psikiyatrik Eğitim, Danışma Araştırma ve Tedavi Merkezi (PEDAM) danışmanı Kerimol, bağımlılığın bir beyin hastalığı olduğunu belirterek "Bireyin kendi yaşamsal durumuna göre tercih ettiği maddeler, eylemler veya olgular söz konusudur" dedi.

İnsan bağımlılığının dünya çapında bilinen bir rahatsızlık olduğunu anlatan Kerimol, şunları söyledi:

"İnsan bağımlısı olan kişiler, genellikle problemli ailede yetişir. Temel neden; iletişimsizlik, duyguların tam olarak açıklanamaması, duygusal bazda iletişim kurulamaması, dayatmacılık ve bireylere tercih hakkı verilmemesi. Aile içinde iletişim yoktur, insanlar birbirini duymuyor, dinlemiyordur. Dayatmacı bir yapı vardır. Bunun yanında engelleyici sevgi modeli, yani çocuğu adına onun ne yiyeceğinden, ne giyeceğine kadar karar veren bir anne modeli vardır. Tüm bunlar kişinin bir birey olarak ileride karar vermesini güç durumasokar, kendine olan özgüven mekanizmasının gelişmesini engeller."

"İNTİHARA KADAR VARABİLİR"

Bu tür ortamda yetişen kişinin ileride tüm hayatını eşine veya çocuğuna adadığına işaret eden Kerimol, şöyle dedi:

"Bu, aslında bireyin kendi hayatını yaşamayıp, kendi hayatındaki problemleri çözmektense, başka bir insanın hayatına odaklı yaşayıp, `doğruyu yapıyorum` diye kendini kandırma sendromudur. Herhangi bir birey işlevsiz aile ya da bağımlı ebeveyn yapısından (alkol, madde ya da kumar gibi) geliyorsa, kendi çocukluğunda yaşamış olduğu ya da yaşayamadığı birtakım davranışlar ve duygusal negatifleri çözümleyebilmek, kendini iyi hissedebilmek adı altında, x maddeleri yada eylem veya olguları kötüye kullanmaya, hayatın farklılığından kaçmayöntemi olarak tercih etmeye başlar."

Kerimol, bağımlılık denilen olayın içinde kişilik bozukluğunun çokyoğun olduğunu da vurgulayarak, şöyle devam etti:

"İnsan bağımlısı olan birey kendini sevmez, kendine güveni yoktur, duygusal açlık içindedir. Ya sağlıklısız ilişkilerle bu duygusal boşluğu doldurmak isteyecektir, ya madde kullanacaktır, ya dayeme bağımlısı olacaktır. İnsan bağımlısı olanlarda en fazla görülen yeme bağımlılığıdır. Şişmanlamaya başladıkça kendinden biraz daha fazla nefret edip intihara kadar gidebilir. İnsan bağımlısı eşittir: madde bağımlısı, öfke bağımlısı... Bu insanlar çok mutsuzdur."

"YA YÖNETEN YA DA YÖNETİLEN"

Bu şartlar altında yaşamsal rolü şekillenen bir yetişkinde ileridedönem dönem ya yönetilen ya da yöneten karakterin ortaya çıktığını dile getiren Kerimol, yönetilenlerin kendi kuralları ve yöntemleri bulunduğunu söyledi.

Bağımlılık danışmanı Kerimol, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kendilerini her zaman her koşulda haklı çıkartacak nedenler ile donanmış bu tarz kişilik, asla tatmin olmaz ve sürekli şikayet eder. Bu bireyin her zaman kendi hayatı yerine onun hayatını yaşayan, kendisine vakit ayırmayan, yaşamsal sorumluluklarını da üstlenerek onun yerine düşünen ve tüm bunları sevgi adına yapan bir yönetileni vardır. Yönetilen karakteri ise sevgiyi bir şeyler yaparak hak etmeye çalışan, sevdiği için kendi benliğini unutabilen ve sevdiği kişinin istediği kişiliğe bürünebilen bir yapıdadır."

ABD`de her 10 aileden 4`ünde görülen insan bağımlılığının Türkiye`de, örf, anane ve geleneklerden dolayı çok yüksek olduğuna dikkati çeken Kerimol, "Bu durum Türkiye`de önemli bir problem. Kadın`iyi bir eş, iyi bir anne ve ev hanımı` olacaksın, erkek ise `her şeyisırtlanacaksın` diye yetiştiriliyor. Kişilerin bireyselleşmesine izin verilmiyor. Bana gelen kadınların yüzde 70`inde insan bağımlılığı var" dedi.

Kerimol, 3 yaşından itibaren bireylerde tercih kullanabilme mekanizmasının oluştuğunu ifade ederek, çocuklara tercih hakkı verilmesi gerektiğini kaydetti.
Yayın tarihi: 25.02.2002
486
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.