Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kadınlar için doğum korkutucu

Kadınlar için doğum korkutucu

Araştırmalara göre bebek sahibi olmak anneler için 'korkunç ve şok bir deneyim' haline gelmiş.

Her 10 kadından sekizi hamilelik ve doğum esnasında korktuklarını, her 10 kadından üçü de doğum sancısının tahmin ettiklerinden daha fazla olduğunu söylüyor.

Britanya'da yayımlanan Mother & Baby dergisi tarafından ülkede 28-30 yaşlarında ve ilk bebeklerini dünyaya getirecek olan yaklaşık 3 bin üzerinde yapılan araştırmaya göre, kadınların yüzde 50'si doğum öncesi verilen kurslara gidiyor, yüzde 3'ünün ise bu kurslardan haberi yok.

Bu etkinliklere katılan kadınlardan yüzde 3'ü bu kursların kendilerini doğuma hazırlamadığını, yüzde 43'ü ise doğum acısına karşı cesaretlendirdiğini söylüyor.

Araştırmalar kadınların doğum gerçeğine karşı kendilerini hazırlamadığını ve birçoğunun bu konuda bilgisi olmadığını da gösterdi.
Derginin editörü Elena Dalrymle, "Geçmişte kadınlar, kız kardeşleri, anneleri veya kendilerine yakın birilerinin yardımını alıyordu, ancak artık doğumlarını tek başlarına yapıyorlar.

Bu yüzden korkmaları normal" diyor.
Araştırmalara göre 10 erkekten 9'u doğumda partnerlerinin yanında olmuyor. Doğumdan sonra erkeklerin yalnız yüzde 39'u bebek gece ağladığında uyanıyor.
(Radikal)
387
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.