Magazin

Kadınlar gizli alkolik

Kadınlar gizli alkolik

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsünün araştırmasına göre kadınların gerek fiziksel gerekse ruhsal olarak alkole daha az dayanıklı olduğunu gösterdi. Kadınlar erkeklere görü 3 kat daha fazla alkol bağımlısı.

ABD'de yapılan bir araştırma, kadınların fizyolojileri gereği hem fiziksel hem de ruhsal olarak alkolden daha çok zarar gördüğünü gösterirken, alkol bağımlısı kadınların bağımlı erkeklerden üç kat daha fazla olduğunu ortaya çıkardı.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü'nün alkolik olan 711 ve erkek üzerinde yaptığı bir araştırma, alkolik kadınların erkeklere göre çok daha ağır bir bedel ödediğini gösterdi.

Kadınların gerek fiziksel gerekse ruhsal olarak alkole daha az dayanıklı olduğu ortaya çıkan araştırmada, "Alkolik kadınlar, merdivenleri çıkmak, yürüyüş yapmak veya aile üyeleriyle ilgilenmek gibi faaliyetlerde daha çok zorluk yaşıyorlar.

Erkeklerle kıyaslandığında ise, yüksek düzeyde depresyon da dahil olmak üzere daha fazla bedensel ve ruhsal acı yaşıyorlar" denildi.

Araştırması hakkında bilgi veren Michigan Üniversitesi Profesörlerinden Kyle Grazier, kadın ve erkek arasındaki farklılığın kendisi için büyük bir süpriz olduğunu ifade etti.

Kadınların depresyona karşı daha eğilimli olduğunu bildiklerini, ancak fiziksel aktiite bozukluklarının bu derecede beklenmediğini ifade eden Grazier, kısa dönemli sorunların uzun dönemli sorunlara yol açabileceğine dikkat çekti.

Kadın ve erkeklerin mide metobolizmalarının birbirinden farklı olduğunu kaydeden Prof. Dr. Grazier, kadınların alkolden neden daha fazla etkilendiğini şöyle açıkladı:

"Kadınların midelerinde alkolü parçalayan daha az enzim var. Bir kadın bir erkekle aynı miktarda içki içse de alkol kanına daha fazla nüfuz ediyor."
Yayın tarihi: 14.01.2002
347
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.