Magazin

Kadınlar erkekleri öldürüyor!

Kadınlar erkekleri öldürüyor!

Michigan Üniversitesi'nce yapılan bir araştırmaya göre erkeklerin kadınlara göre daha az yaşamalarının sebebi erkeklerin doğaları gereği erken ölmeye programlanmaları ve kadınların peşinden koşmaları.

Ergenlikten yetişkinliğe geçiş aşamasında ölen her kadına karşılık aynı dönemlerini yaşayan üç erkek ölürken, 50 yaşına gelmeden ölen her 10 kadına karşılık ölen erkek sayısı ise 16'yı buluyor.

Araştırma sonuçlarına göre, erkeklerin kadınlara göre daha erken yaşta ölmelerine sebep olan unsurların ortadan kaldırılması durumda sadece ABD'de her yıl 370,000 insanın hayatı kurtarılabiliyor. ABD'de ölüme yol açan 11 temel sebepten kaynaklanan ölümlerde hayatını kaybeden erkeklerin sayısı kadınlara göre daha yüksek.

En büyük fark 20-24 yaş
Araştırmaya göre, kadın-erkek ölüm oranlarındaki farklılık en fazla 20-24 yaşları arasında gözleniyor. Bu dönemde ölen her bir kadına karşılık üç erkek hayatını yitiriyor. Erkekler ile kadınlar arasındaki bu farka sebep olan ölüm nedenleri arasında ise sırasıyla intihar, cinayet, muhtelif kazalar ve otomobil kazaları başta geliyor.

Kadın için savaş ölüm getiriyor
Erkeklerde ölüm oranlarının en yüksek olduğu dönemlerin aynı zamanda testosteron seviyelerinin de en yüksek olduğu dönemlere denk gelmesi, ölüm sebeplerindeki en önemli gerekçenin kadınlar için rekabete girmeleri olduğunu gösteriyor.

Erkek intiharda başarılı!
Kadın-erkek ölüm oranları arasındaki farkın 60'lı yaşlara gelindiğinde ikinci bir kez zirve yaptığını belirten araştırmacılar, bu dönemde ölen her kadına karşılık 1.68 erkeğin öldüğünü ifade ediyorlar. Bu ölümler kısmen intiharlardan kaynaklanıyor.

Kadın ve erkek intihar teşebbüsleri aşağı yukarı eşit olmasına rağmen, kadınların aksine daha etkili intihar yöntemleri kullanan erkeklerin teşebbüsleri çoğunlukla ölümle sonuçlanıyor. İntihar sonuçlarındaki farklılıklara rağmen 60-75 yaş grubundaki ölümlerin temel sebebini hastalıklar oluşturuyor.

Erkek kendileriyle savaşıyor
Erkeklerin sigara, içki ve alışkınlıkları da sağlıkları üzerinde olumsuz etki yapıyor. Taşıdıkları testosteron hormonu ise kontrolleri dışında erkekleri daha saldırgan ve rekabetçi bir hayat tarzına itiyor ve bu da bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz bir etki yaratıyor.

Araştırmalar, gelişmiş ülkelerde enfeksiyon ve parazitlerden dolayı ölen erkek sayısının bu sebeplerden ölen sayısından iki kat, gelişmemiş ülkelerde ise dört kat fazla olduğunu ortaya koyuyor. Araştırmacılar, erkeklerin doğasının hastalıklarla savaşmaktan ziyade diğer erkeklerle savaşmaya göre programlandığını ve bunun da hayatları için büyük risklere yol açtığını ileri sürüyorlar.
Yayın tarihi: 26.07.2004
359
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.