Magazin

Kadınlar erkeklerden güzel konuşuyor

Kadınlar erkeklerden güzel konuşuyor

TRT haber spikerlerinden Rahmi Aygün, kadınların erkeklere göre Türkçeyi daha düzgün konuştuğunu söyledi.

Aygün, günlük yaşamda profesyonel konuşmacıların dahi kullandığı sözcük sayısının 300'ü geçmediğini ve bir çoğunun da telaffuz yanlışlığı yaptığını vurguladı.

İskenderun Rotary Kulübü'nün Belediye Kültür Merkezi'nde düzenlediği "Güzel Türkçe Konuşma ve Diksiyon" konulu konferansa, TRT spikeri Rahmi Aygün konuşmacı olarak katıldı. Belediyenin borcu nedeniyle elektrikleri kesik olan Kültür Merkezi'nde jeneratörle aydınlatılan salonda gerçekleştirilen konferansta özellikle diksiyon teknikleri hakkında bilgi veren Aygün, konuşurken doğru nefes alıp vermenin önemine dikkat çekti. Telaffuzdaki hataların çoğunun nefesten kaynaklandığını söyleyen Aygün, "Güzel Türkçe konuşmak, nefesin doğru kullanılmasıyla başlar. Konuşurken burundan nefes alıp, ağızdan vermek gerekir. Oysa günlük yaşamda bunun tersini uyguluyoruz" dedi.

İletişimde ses ve beden dilinin çok önemli olduğunu vurgulayan Aygün, "İletişim kurarken söz yüzde 15, ses yüzde 35, beden dili ise yüzde 55 oranında etkilidir. Beden dili ülkelere göre farklılık gösterir. Günlük yaşamda iletişim kurarken, çeşitli alanlar vardır. Mahrem alanlarda ilişkiler 50 santim mesafede gerçekleşenlerdir. 120 santime kadar mesafe içinde yapılan görüşmeler iletişim alanındadır. 120 santimden 4 metreye kadar mesafe içinde iletişim kurduğumuz alan ise sosyal alanımızdır" diye konuştu.

Aygün, Türkçe'nin doğru kullanılmasında kadınlardın erkeklere göre daha başarılı olduğunu da söyledi. Aygün, "Konuşulan dilin şivesi yörelere göre değişiyor. Bir çoğumuz Türkçe'yi doğru ve iyi konuşamıyor. Kadınlar Türkçe'yi daha düzgün konuşuyor. Erkekler ise Türkçe'yi kaba konuşuyor, kabalaştırıyor" dedi.
Yayın tarihi: 28.10.2003
623
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.