Magazin

Kadınlar erkeklerden daha depresif

Kadınlar erkeklerden daha depresif

Osmangazi Üniversitsi Tıp Fakültesi Pskiyatri Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Cem Kaptanoğlu, kadınların erkeklere göre daha fazla depresyona girdiğini söyledi.

Eskişehir 9'uncu Bölge Eczacı Odası tarafından Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezi Salonu'nda düzenlenen `Depresyon ve Panik Bozukluk' konulu seminerde konuşan Prof.Dr. Cem Kaptanoğlu, depresyonun çağlar öncesinde melankoli olarak tanımlandırıldığını belirtti.

Depresyonunun erkeklere oranla kadınlarda 2-3 kat daha fazla görüldüğünü ifade eden Prof.Dr. Kaptanoğlu, "Kadınlar, ekonomik ve sosyal durumları ve biyolojik yapıları nedeniyle daha çok depresyona girerler. Çünkü cinsel tacize, tecavüze ve aile içi şiddete maruz kalan hep kadınlardır. Ekonomik bağımsızlığını kazanmamış, ev hanımı ve 3'ten fazla çocuğu olan kadınlarda depresyon rahatsızlığı daha fazladır.

Kadınlarda ayrıca doğum sonrası annelik ve yeni bebek hüznü ile başlayan depresyonlar da görülmektedir. Kadınlar menepoz döneminde de depresyona karşı karşıyadırlar. Depresyon kentlerde yaşanlarda daha çok görülüyor. Depresyon kalp ve damar hastalıklarından sonra en çok iş gücü kaybına yol açan bir rahatsızlıktır. Günümüzde dünyada 100 milyon kişi ağır depresyondadır. Bu hastaların ancak yüzde 10'u uygun bir tedavi imkanından yararlanabiliyor" dedi.

Sıradan hüzün ve mutsuzlukların depresyon olmadığını söyleyen Prof.Dr. Kaptanoğlu, "Depresyon 15-20 gün süren çöküntü hali, neşesizlik, bıkkınlık gibi hallerin hemen hemen gün boyu sürmesidir. Depresyona giren hastaların yüzde 90'ında düzensiz uykusuzluk, yüzde 10'unda ise aşırı uyku halleri görülür.

Neşesizlik, iştahsızlık, kilo alıp vermeler, uyku bozuklukları, bitkinlik, genel bir ilgisizlik, cinsel isteksizlik, hiçbir şeyden zevk almama, kendi kendini kınama ya da suçluluk duygusuna kapılma, düşüncelerini yoğunlaştırmada güçlük çekme, yinelenen ölüm ya da intihar düşünceleri deprasyon belirtileridir. Sıradan hüzün, üzüntü ve mutsuzluklar depresyon değildir. Depresyonun yaşı yoktur. 6 yaşındaki çocuktan yaşlılara kadar herkeste depresyon görülür. Depresyon tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır" diye konuştu.

Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Pskiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr. Gökay Aksaray da seminerde panik bozukluğu konusunu anlattı. Doç.Dr. Aksaray, panik bozukluğunun kendiliğinden ve ani olarak başlayan panik ataklarla karekterize olan bir ruh hastalığı olduğunu söyleyerek şöyle dedi:

"Panik atak sırasında genellikle hastalar çarpıntı, terleme, titreme, nefes darlığı, göğüste sıkıntı hissi, bulantı veya karın ağrısı, baş dönmesi yakınmalarının yanısıra ölmek üzere oldukları, çıldırcakları ve bayılacakları korkusuna kapılırlar. Ataklar genellikle 10 dakika sürer. Panik bozuklukta hasta yeni bir atak geleceği korkusu içinde yaşar.

Kişi ilk panik atağı geçirdiği ortama bir daha girmemeye çalışır. Panik atak, stres altındaki bireylerde daha sık görülür. Yakınlarından birinin hastalığı ya da ölümü, boşanma, ekonomik sorunlar gibi durumlar panik atağın başlamasında etkili olabilmektedir. Kafeinli içeceklerin aşırı tüketilmesi panik atakların başlamasını tetikleyebilir. Ancak panik atak çoğunlukla beklenmeksizin gelir. Panik bozukluğu kadınlarda erkeklere göre 2-3 kat daha fazla görülür."
(DHA)
Yayın tarihi: 18.01.2003
413
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.