Magazin

Kadınlar daha güzel konuşuyor

Kadınlar daha güzel konuşuyor

Kadınların sözcük ve konuşma form seçiminde erkeklerden daha dikkatli oldukları ve konuşmalarında dilbilgisi kurallarına dikkat ettikleri bildirildi.

Ankara Üniversitesi TÖMER Kayseri Şube Müdürü Oktay Durukan, yaptığı açıklamada, ölçülü konuşma formlarının yüksek toplumsal konum ile bağlantılı olduğunu söyledi. Kadınların erkeklere oranla bu tür konumlarda daha çok yer aldıklarını bildiren Durukan, ``Bunun için kadınlar daha fazla oranda ölçülü formda ve güzel konuşuyorlar`` dedi.

Çalışmayan kadınların mesleklerini kullanma şansını bulamamalarına rağmen, yine de bulundukları ortamda kadınsı özelliklerin getirdiği değerlerle konuşmalarında erkeklere oranla daha dikkatli olduklarını kaydeden Durakan, şöyle devam etti:

``Çalışan kadınlar daha ölçülü formda konuşan insanlarla iletişimde bulunmakta ve bu iletişim dil kullanımına da etki etmektedir. Ayrıca, kadının çevresindekilerden gelen verilere açık ve uyum göstermeye daha yatkın olması, ölçülü formda konuşmalarında etkili olmaktadır. Kadınların dilbilgisi kurallarına daha çok dikkat etmeleri dikkati çeken diğer bir özelliktir.``

Durukan, günümüz toplumunda kadınların erkeklerden bir adım gerideoldukları fikrinin hala yaygın olduğunu ifade ederek, ``Bu yanlış düşünceden dolayıdır ki, kadınlar, erkekleri gücendirmekten kaçındıkları için dikkatli ve kibar konuşmaktadırlar`` diye konuştu.

Kadınların ölçülü konuşmasının kadınsı değerlerle de ilgili olduğuna işaret eden Durukan, şunları kaydetti:

``Erkeklerin bir çoğu, özellikle günlük hayatlarının büyük bölümünde maçoluğa varan oranda konuşuyorlar. Hatta bu konuşma tarzları ile prim topladıklarını düşünüyorlar. Kadınların ise dil kullanımında yakınlık ifade eden (canım, hayatım, tatlım, kardeş, güzelim) gibi terimleri erkeklerde olduğundan daha sık kullandığı gözlenebilir. Bu tür ifadelerin erkekler tarafından kullanılması toplumda garip karşılanmaktadır. Erkeğin sert bir tonda, zaman zaman argoya kaçan konuşmaları daha çok kabul görmektedir.``
Yayın tarihi: 10.08.2002
365
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.