Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kadınlar da kendini sigaraya vuruyor

Kadınlar da kendini sigaraya vuruyor

Evli kadınlar üzerinde yapılan araştırmaya göre son 10 yıl içinde sigara içme oranı yüzde 18'den yüzde 28'e çıktı.

Türkiye'de evli kadınlar arasında sigara kullanımı son 10 yılda yüzde 18'den yüzde 28'e çıktı.Hamile kadınların da yüzde 15'i sigara içiyor.

Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması 2003 kapsamında evli kadınların sigara içme oranları araştırıldı. Araştırma Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsü, Sağlık Bakanlığı Ana-Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü ile işbirliği içinde Devlet Planlama Teşkilatı ve Avrupa Birliği'nin finansal katkılarıyla gerçekleştirildi. Araştırma için 10 bin 836 hanede, 15-49 yaşları arasında 8 bin 75 evli kadınla ilgili veriler değerlendirildi.
Büyütmek için tıklayınız

Bu kadınlar arasında 'ara sıra' ya da 'düzenli olarak' sigara kullananların oranının son 10 yıl içinde hızla artarak yüzde 18'den yüzde 28'e çıktığı tespit edildi.

Yaşa göre bakıldığında, 20-34 yaş grubunda yer alan kadınlarda sigara içme alışkanlığının daha yaygın görüldüğü saptandı. Kentte yaşayan kadınlarda da sigaranın daha yaygın olduğu görüldü. Kentte yaşayan kadınlar arasında yüzde 33 olan sigara içme oranı, kırsal alanda yüzde 15'e iniyor. Batı Anadolu Bölgesi'nde yaşayan ve en az lise eğitimi almış kadınlar, diğerlerine göre daha çok sigara içiyor.

Hamileler de kullanıyor
Araştırmaya katılan hamile kadınların yüzde 15'i ve emziren kadınların yüzde 20'si sigara kullandığını söyledi. 35-49 yaş arasında bulunan kadınlardan sigara içenlerin yüzde 52'si 'günde 10 ve daha fazla sayıda' sigara içiyor. Bu grubun yüzde 45'inin en az lise mezunu olduğu belirlendi.
(Radikal)
481
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.