Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kadınlar çalışmak istemiyor

Kadınlar çalışmak istemiyor

İngiltere'de yapılan bir araştırma, kadınların parlak bir kariyer yerine evinde oturup şakin bir yaşam sürmenin hayalini kurduğunu ortaya çıkardı.

İngiltere'de 30 yaşlarında, çalışan 1500 kadınla yapılan bir anket, kadınların büyük bir bölümünün iş hayatından sıkıldığını gösterdi.

Kadın dergisi New Woman'ın anketine katılanların yüzde 61'i mutlu bir evlilik yapmanın, sakin bir kasabaya yerleşerek evinin kadını olmanın hayalini kuruyor. Üçte ikisinden fazlası "Parayı erkek kazanmalı" diyor. Kadınların önemli bir bölümü ise kariyerin o kadar da önemli olmadığını düşünüyor.

Ulusal Aile ve Ebeveyn Enstitüsü'nden Vicki Shotbot bu araştırmayı "modern kadının uyanışı" olarak görüyor. Shotbot'a göre bu uyanışın nedeni kadınların artık istedikleri her şeyi elde edemeyeceklerini anlamış olması. Anketten çıkan diğer çarpıcı sonuçlar ise şöyle: 10 kadından 9'u çiftlerin bir arada olmak için yeterince çaba göstermediğine inanıyor. İlişkide en önemli şeyin bağlılık olduğunu söyleyenler yüzde 95'ken, cinsellik diyenler yüzde 5'te kalarak azınlığı oluşturuyor.
Yayın tarihi: 11.03.2005
342
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.