Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kadınlar alışveriş hastası

Kadınlar alışveriş hastası

Alışveriş tutkusunun bir hastalık düzeyine çıkabildiği, bu rahatsızlığın en çok kadınlarda görüldüğü bildirildi.

Deutsche Welle'nin (Almanya'nın Sesi Radyosu) uzmanlara dayandırdığı haberinde alışveriş hastalığının belirtileri, "Sürekli birşeyler alma fikri, asla kullanılmayacak şeyleri satın almak, gereksiz alışveriş nedeniyle borçlanmak ve beraberinde aile içi sorunlar" olarak özetleniyor.

Psikoterapi Bilgi Hattı görevlilerinden Uschi Grop, yoğun alışverişin bir hastalık olduğuna işaret ederek "Satın almak için karşı konulmaz bir istek duymak en belirgin özellik. Hastalar istedikleri ürünü alamayınca dünyanın yıkılacağını düşünüyor. Kişisel kontrollü kaybediyorlar. Bu hastalar için alışveriş can sıkıntısını gidermek için bir aracı değil, daha çok bir bağımlılık" diyor.

Yüzde 5'i ağır hasta
Stuttgart Hohenheim Üniversitesi'nin araştırması da, Almanlar'ın yüzde 5'inin, "ağır" derecede alışveriş hastası olduğunu, yüzde 20'lik bir kısmında ise, çok ağır olmazsa bile aynı rahatsızlık görüldüğünü ortaya koydu.

Hastaların aldıkları çoğu şeyi hiç kullanmadıklarına dikkat çekiliyor. Kadınların çoğunlukla ürünleri ile kıyafet, erkeklerin ise araba parçaları ve teknik ekipmana para harcadığı kaydediliyor. Grob, her yaştan, her meslekten insanların hastalığa yakalandığını belirtirken de "Tedavi mümkün ama önce hastaların, hasta olduklarını kabul etmeleri gerekiyor" dedi.
608
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.