Magazin

Kadınlar açlığa daha dayanıklı

Kadınlar açlığa daha dayanıklı

Kadınların biyolojik açıdan, açlığa erkeklerden daha dayanıklı vücut yapısına sahip oldukları belirtildi. Bu sayede kadınlar içinde bulunduğumuz Ramazan ayında oruç tutarken erkeklere nazaran daha az zorlanacaklar.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Şükrü Hatun, "Yoksulluk ve Çocuklar Üzerindeki Etkileri" adlı kitabında, kadınların erkeklere göre açlığa daha kolay uyum sağladığını belirtti.

Hatun kitabında, "açlık ve yoksulluğa karşı uyum ve direnmede gerçek `kahraman' vücududur" saptamasını yaparken, bunun nedenlerini de şöyle açıkladı: "Kadın vücudundaki yağ dokusu fazlalığı, erkeklerin `yumuşak bir dokuya' dokunma ihtiyaçlarını karşılamak için değildir; kadınlar fazla yağ dokuları sayesinde hem kendileri hem de esas önemlisi çocukları için daha fazla enerji depolama kapasitesine sahiptirler. Bu nedenle kadınlar uzun süreli açlığa daha kola adapte olurlar."

SAPTAMA ÖLÜM ORUÇLARIYLA DOĞRULANDI
Bu saptamanın, Türkiye'de yaşanan "ölüm oruçları"yla da doğrulandığını ileri süren Hatun, kadın vücudunun "azla yetinme" yeteneğine sahip, daha iyi bir organizma olduğunu ve bu sayede eşitsizliklerden en çok etkilenen ülkelerde ortalama kadın ömrünün erkeklerden daha fazla olduğunu kaydetti.

Hatun, bu tezini destekleyen şu saptamaları da dile getirdi: "Esas önemlisi kadınlar, hamilelik sırasında kilo alırlar, çünkü bu sayede yağ hücreleri içinde bebekleri için enerji depolarlar ve emzirme döneminde kadınların yeterli süt salgılayabilmesi için gerekli günlük 700 kalori garanti edilmiş olur. Kadınlar, yoksulluk ve açlığın sonuçlarına bedenlerini siper etmelerinin ötesinde `olmayanın idare edilmesinde' de oynadıkları önemli rollerle hanelerini yoksulluğun etkilerinden korumaya çalışmaktadırlar."
(ANKA)
Yayın tarihi: 23.11.2002
409
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.