Magazin

Kadının kastı kocasına

Kadının kastı kocasına

Erkeklere göre daha az suç işleyen kadınların, işledikleri suçların başında 'adam öldürme' geliyor. Kötü muamele gören, dayak yiyen kadınlar, en çok kocalarını öldürüyor.

Türkiye'de sosyal hayata yeterince giremeyen, ekonomik bağımsızlıklarını kazanamamış olmaları nedeniyle yaşamlarının büyük bölümünü evinde geçiren kadınlar, erkeklere göre daha az suç işliyor.

Adli Tıp Kurumu Gözlem İhtisas Dairesi'nden Adli Tıp Uzmanı Levent Ortakoylu ile Şafak Taktak ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı'ndan Psikiyatri Profesörü İbrahim Balcıoğlu, kadınların suç işleme nedenleri ile ilgili araştırma yaptı. Araştırmada kapsamında, Adli Tıp Kurumu Gözlem İhtisas Dairesi'ne gönderilen ve müşahede altına alınan 160 sanık incelendi.

Suç deyince 'adam öldürme'
İncelenen kadınların yüzde 57.5'inin 'adam öldürme', yüzde 14.4'ünün 'adam öldürmeye teşebbüs ve yaralama', yüzde 6.3'ünün 'yangın çıkarma', yüzde 6.2'sinin 'gasp ve hırsızlık', yüzde 2.5'inin 'uyuşturucu madde kullanımı, imali, satışı', yüzde 2.5'inin 'cinsel suçlar', yüzde 1.9'unun 'sahtecilik', yüzde 8.8'inin diğer suçları işlediği görüldü.

Cinayet aleti ateşli silah
İşlenen suçlarda kadınların kullandıkları suç aletleri de araştırıldı. Buna göre, kadınların yüzde 32 gibi büyük bir kısmının 'ateşli silahları', yüzde 26'sının 'kesici, delici aletleri', yüzde 15'inin 'boğma materyali', yüzde 12'sinin ise 'ezici alet' kullanıyor, yüzde 25'i de adam öldürmede diğer aletlere başvuruyor.

Cinayeti planlamadan işliyorlar
Araştırma sonuçlarına göre, kadınlar ailenin diğer üyelerine yönelik şiddet öğesi içeren suç işliyor. İncelenen 160 kadın sanığın 115'inin bu suçlara yöneldiği tespit edilirken, suçun işleniş nedenleri arasında 'ahlaki, aile içi geçimsizlik, çıkar çatışması, fiziki saldırıya uğrama, münakaşa ve psikolojik hastalık' yer alıyor. Bu tür suçlar çoğunlukla kötü muamele gören, dayak yiyen kadınlarda aniden görülen şiddetli tepki sonucu planlamadan ortaya çıkıyor.

En çok kocalarını öldürüyorlar
Çalışmada, cinayet suçu işleyen kadınların yüzde 38 gibi büyük bir çoğunluğunun eşlerini öldürdükleri belirlenirken, bunu sırasıyla tanıdık ve çocuklar, baba, akraba, anne ve üvey çocuklar izlediği saptandı. Çalışmada ayrıca, kadınların kocalarına yönelik işledikleri şiddet suçunun 'öldürme' ile sonuçlandığı ortaya çıktı.

Zekaları normal, hastalıkları psikotik
Suç işleyen kadınların, zeka düzeneklerinin büyük bir oranda normal düzeyde, hatta önemli bir kısmının ise 'sınır zeka'da olduğu görüldü. Öte yandan, hastalıkları nedeniyle suç işleyen kadınlarda, rahatsızlıklarının büyük oranda 'psikotik hastalıklar' olduğu belirlendi.
Yayın tarihi: 17.05.2004
508
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.