Magazin

Kadının erkeğe karşı gücünü gösterdim

Kadının erkeğe karşı gücünü gösterdim

ABD'de aldığı ekonomi eğitiminin ardından kendini bir anda "Fear Factor" ve "Survivor" yarışmaların içinde bulan Ayşıl Özarslan, uğradığı haksızlığı anlattı. İşte "Fear Factor"ın birinci, "Survivor"ın ikincisi Ayşıl'ın iddiaları.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
- 29 yaşındayım. Marmara Üniversitesi'nde dış ticaret okudum. Ardından New York'ta Berkeley College'de ekonomi eğitimi aldım. Okulu bitirdikten sonra New York'ta restoran açmak isterken "Fear Factor" yarışmasına katıldım, sonra da "Survivor"dan çağırdılar beni ve böylece restoran açma hayalimi askıya aldım.

"Fear Factor" zorlu bir yarışmaydı. Ölü fareyi ağzınıza aldığınız anı hálá unutamadım...
- Evet, oldukça zor bir yarışmaydı. İlk etapta yedi katlı bir binanın tepesine kurulmuş dik bir rampadan bisikletle atlayıp birkaç metre ilerideki ağa tutunmaya çalıştık. İkinci etapta ölü fareleri ağzımla taşıdım. Tam dokuz fareyi dudaklarımda taşıdım ve onları bir kovaya basket topu gibi atmaya çalıştım. Ama ben buna aldırmadım. İnsanların bu görüntülerde midesi bulanırken ben farenin tüyleri ağzımda hiçbir şey olmamış gibi gayet normal dolaşıyordum. Bazıları bana "Sen insan değilsin" dedi. Son etapta ise suyla dolan kilitli bir kabin içinden çıkarak yarışmanın birincisi oldum.

Hiç "Indiana Jones" filmi izlemiş miydiniz?
- Yok izlemedim ama "Zeyna" ve "Lara Croft"u çok severdim. Yani kavgayı, dövüşü, savaşmayı severim. Aslında normal bir ailem, annem, babam ve ağabeyim var. Ama ben çok değişik bir insanım. Mesela çocukken bile apartmanda birinin bir eşyası bozulunca anneme "Ayşıl gelip baksın" derlerdi. Ben reenkarnasyona inanıyorum ve eksik olanı yeniden dünyaya gelerek tamamladığımı düşünüyorum.

Biraz da "Survivor" maceranızı anlatır mısınız?
- Panama'da yapıldı yarışma. 24 kişiden ilk ikiye kaldım. Taner birinci oldu ama yarışmanın geneline bakıldığında benim kişisel performansım daha üstündü. Yarışmanın sonunda ise oy veren kişiler benim de elediğim insanlardı. Yani bana oy vermeyecekleri baştan belliydi.

Evet, birçok rakibinizi geride bırakıp, bir erkek kadar kuvvetli olduğunuzu herkese ispatlamıştınız. Peki, yarışmanın sonunda oylama yapılacağını öğrendiğinizde ne hissettiniz?
- Kaybedeceğimi anlamıştım. Dediğim gibi birçok yarışmacıyı ben elemiştim. Onlardan bana oy gelmesi zaten mümkün değildi. Ciddi anlamda zorlandım yarışmada. Mesela kütüğe asılı durma yarışmasında herkes beni alkışlıyordu. 90 derece dizleriniz kırık vaziyette durduğumuz o oyun fazlasıyla zordu. Standart yedi dakika olarak belirlenmiş bu duruşa Özlem'le ben tam yarım saat dayandık. Kütüğe yoga yaparak asılı kalmıştım. Doktorlar bırakmayacağımızı anlayınca sağlık sorunu olmaması için oyuna son vermek zorunda kaldılar. Açıkçası ben yarışmayı kazanamadığıma değil de beni takdir etmemelerine üzüldüm. Tamam iki kişi kalmıştık. Birçoğu Taner'e oy verecekti ama bu kadarını beklemiyordum. Vallahi paraya üzülmüyorum, giden para olsun, gencim kazanırım. Benim asıl amacım para değildi. Kadınların gücünü gösterdim erkeklere karşı. İnsanları anlamak gerçekten zor.

Böyle göründüğüme bakmayın

Size yaklaşan erkek yandı desenize... Ama dışarıdan çok kibar ve gayet dişi gözüküyorsunuz.
Evet aynen öyle. Gençlik yıllarımda hayatını erkeklere endeksleyen kız arkadaşlarımın tersine, spor salonlarında saatlerce ağırlık ve kas çalışması yapardım. Ama elbiseyi üzerime geçirdiğimde dişi, şirin bir oluveriyordum hemen. Ancak dediğiniz gibi böyle göründüğüme bakmayın! (Gülüyor) Aslında hız yapmayı da çok severim, bazen otomobil yarışlarına katılmayı düşünmüyor değilim.

Kariyerinize dair ne tür planlarınız var?
Televizyonda sporun da içinde yer aldığı bir program sunmak istiyorum.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 18.07.2007
669
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.