Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kadının eli çözülemeyen sorunlara uzanacak

Kadının eli çözülemeyen sorunlara uzanacak

Dünyanın değişik ülkelerindeki kadın yöneticiler, İstanbul'da gerçekleştirilecek forumda "dünyanın derdi"ne çözüm üretmeye çalışacak.

"Dünya haritası yeniden mi çiziliyor" sorusuna yanıt arandığı bugünlerde, Türkiye'nin komşu ülkelerinin parlamenterleri "Dünya Kadın Yöneticileri Forumu"nda biraraya gelecek. 17 Ekim tarihinde Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in himayesinde ve Turizm Bakanlığı'nın desteği ile Sepetçiler Kasrı'nda yapılacak olan forumun açılış gecesi Adalet Bakanı Aysel Çelikel açılış konuşması ile başlayacak.

18-19 Ekim tarihlerinde Boğaziçi Üniversitesi (B.Ü) Rektörlük Konferans Salonu'nda gerçekleştirilecek forumda sınırlardaki sorunlar ve çatışmalara çözüm üretmek amacıyla "Kafkasya'da Denge", "Kıbrıs", "İsrail-Filistin Sorunu" gibi konular ele alınacak.

Azerbaycan, Bulgaristan, Ermenistan, Filistin, Gürcistan, Irak, İran, İsrail, Kıbrıs, Romanya, Rusya, Suriye, Ukrayna ve Yunanistan olmak üzere 14 ülkeden 25 kadın yönetici foruma katılacağı bildirildi. Forumda; Suriye Cumhurbaşkanı eşi Asma al-Akhras, İsrail'den Moshe Dayan'ın kızı Yael Dayan, Güney Kıbrıs Rum Kesimi Lideri Glafkos Clerides'in kızı Katherine Clerides, Filistin'den Hanan Ashrawi, Azerbaycan'dan Zehra Guliyeva gibi konuşmacıların yer alacağı belirtildi. Forum Ortadoğu Barış Komisyonu üyesi 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel kapanış konuşması ile sona erecek.
(ANKA)
Yayın tarihi: 10.10.2002
306
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.