Magazin

Kadının 1 numaralı düşmanı kalp

Kadının 1 numaralı düşmanı kalp

Dünyada yaygın bir kanı var: "Kalp hastalıkları erkeklere özgüdür ve hep erkekler kalp krizinden ölür..." Kadınların bir numaralı hastalığının da "göğüs kanseri" olduğu sanılır. Bu inanışların tamamı yanlış.

Dünyada her üç kadından biri kalp hastalıklarına yakalanıyor. Üstelik erkekler gibi uyarıcı semptomlarla karşılaşmadığı için bir kadının ilk krizde ölme ihtimali yüzde 50. Erkeklerde ise bu oran yüzde 30...

Kadınlara "En çok korktuğunuz hastalık nedir?" diye sorun, çoğunun vereceği cevap "göğüs kanseri" olacaktır. Gerçekten de tıp dünyasından gelen uyarılar her 8 kadından birinin, ömrünün herhangi bir döneminde göğüs kanserine yakalandığını gösterir. Ancak kadınların bilmediği çok daha korkunç bir istatistik var: Dünyada her 3 kadından biri kalp hastalıklarına yakalanıyor. Avrupa'da her yıl 2 milyonu aşkın kalple bağlantılı hastalıklardan ölüyor. Diğer bir deyişle ölümlerin yüzde 43'ü kalp hastalıklarından kaynaklanıyor. Göğüs kanserinden ölümlerin oranı ise sadece yüzde 5. Yani kadınların bir numaralı katili kalp. Time Dergisi'nin son sayısında kapak olan araştırmada, kalp hastalıklarının sadece erkekleri kurban olarak seçtiği şeklindeki yaygın inanışa atıfta bulunulduktan sonra şu gerçek vurgulanıyor: "Kalp, kadınla erkek arasında cinsiyet ayrımı yapmaz. Her iki cinsiyeti de bulur. Ancak kalp hastalığı kadınlar için daha öldürücüdür. Kadınlar felç geçirip sakat kalabilir."

FARKLI TEPKİ VERİYOR
Kalp hastalıkları cinsiyet ayrımı yapmamakla birlikte kadın ve erkekte ayrı seyir gösteriyor. Erkekler ilk semptomlarla 50'lerinde karşılaşırken, kadınların kalp hastalıklarıyla tanışma yaşı 60'lardan sonra başlıyor. Menopoz öncesinde de hormonların kadını koruduğu düşünülüyor. Ancak menopoz öncesinde kadınların kalp hastalıklarına karşı bağışıklığa sahip olduğu inanışı tamamen yanlış. Sadece İngiltere'de kalp hastalıkları 45 yaşından küçük 1500 kadının ölümüne neden oluyor.

Bilim dünyası da kadın kalbini yeni yeni tanımaya başlıyor. Kadın kalbinin, kalp ve damar sistemi, strese, hormonlara, doymuş yağ ve sigara gibi zehirli maddelere farklı tepkiler gösteriyor. Bu arada acı bir gerçek daha var: Hekimler, acil servise kadar gelmiş en zor durumdaki kadın hastalara karşı bile, erkeklere olduğundan daha az ilgili davranıyorlar.

SİNSİ TEHLİKE SİGARA
Kolesterol düşürücü ilaçlar, sağlıklı beslenme ve egzersiz, hem kadınlarda hem de erkeklerde kalp hastalıklarının önlenmesinde en önemli faktör. Tabii sigara kesinlikle yasak. Sigara her iki cinsiyet için de en büyük tehlikeyi oluşturuyor. Çünkü sigara içen kadınlarda menopoz üç yıl erken gelebiliyor. Kadın sigara içmeye erken yaşta başladıysa risk daha da artıyor.

Kadın kalbiyle ilgili bilinmeyen gerçekler
 • Bir kadının ilk kalp krizinde ölüm riski yüzde 50. Erkeğin ilk krizde ölüm ihtimali ise yüzde 30.

 • İlk kalp krizini atlatan kadınların yüzde 38'i bir yıl içinde ölüyor. Erkeklerin ise yüzde 25'i.

 • Kalp krizi geçiren kadınların yüzde 46'sı bu aşamadan sonra sağlıksız bir yaşam sürüyor. Erkeklerin ise sadece yüzde 22'si.

 • Amerikan araştırmaları kadınların bir numaralı ölüm nedeninin kalp olduğunu gösteriyor.

 • Kadınların sadece dörtte biri, kalp hastalıklarının her türlü kanserden daha tehlikeli olduğunu biliyor.

 • (Hürriyet)
  Yayın tarihi: 07.08.2003
  473
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.