Magazin

Kadın ve erkek arasındaki fiziksel farklar

Kadın ve erkek arasındaki fiziksel farklar

Kadınla erkek arasındaki duygusal ayrılıklar saymakla bitmiyor. İşte iki cins arasındaki fiziksel değişikliklerin listesi...

* İSKELET: Erkeklerin omuzları daha geniş, kolları ve bacakları daha uzun, kemikleri daha ağır, eklemleri daha büyüktür. Kadınların ise kalça kemikleri geniş, eklemleri daha esnektir.

* BEYİN: Erkek beyni yüzde 14 daha ağırdır. Buna karşılık kadınlarda iki yarım küre arası iletişim daha iyidir.

* KALP ATIŞI: Erkeklerin kalbi daha büyüktür ve daha yavaş çarpar.

* KASLAR: Erkekler kadınlardan yüzde 50 oranında fazla kas gücüne sahiptir. Buluğ çağında erkeklerde kas hücrelerinin sayısı 20 misli, kadınlarda 10 misli artar.

* SOLUNUM: Erkekler dakikada ortalama 16 kez soluk alıp verir. Kadınlar ise dakikada 20-22 kez. Her iki cinsin günde soludukları miktar ise aynı olup 12 bin litredir.

* SALDIRMA: Erkekler kadınlardan daha saldırgan olup bedensel güç kullanımına daha eğilimlidir. Buna karşılık kadınlar kelimelerle saldırır ve savaşır!

* DERİ: Erkeklerin toplam 1,8 metrekare, kadınların 1,6 metrekare derisi vardır. Kadını derisi daha ince ve kuru, bu yüzden de daha hassastır. Erkekte ter bezleri ve deri altı yağ bezleri daha fazla olduğundan derisi yağlı ve daha çok terler.

* YAŞLILIK: Erkekler kadınlardan daha hızlı yaşlanır. 55 yaşındaki bir kadın, bedensel gücünün yüzde 90'ına sahiptir. Oysa aynı yaştaki bir erkek gücünün sadece yüzde 70'ine sahiptir. 35 yaşındaki bir erkeğin damar sistemi 50 yaşındaki bir kadınınkine eşdeğerdir. Kadınlar yaşlılığı psikolojik olarak daha kolay kabullenir.

* ENERJİ: Erkeğin günlük kalori ihtiyacı 2 bin 700, kadınınki 2 bindir.

* KOKU: Erkeklerin vücut kokusu kadınlardan çok daha güçlüdür.

* SU: Erkek vücudunun yüzde 60'ı sudur. bedenindeki su oranı ise yüzde 50'dir.

* YAĞ: Kadınlarda yağ dokusu vücudun yüzde 27'sini oluştururken, bu değer erkeklerde yüzde 15'tir. Kadın vücudunda erkeklerden 3,5 kilo daha fazla yağ vardır. Yağ, erkeklerde karın bölgesinde toplanırken kadınlarda daha çok kalça, baldır ve göbekte yoğunlaşır.

* DUYU: Kadınların işitme ve koklama duyuları daha güçlüdür. Buna karşılık erkekler ışığa daha hassastır. Erkek gözü ayrıntıları daha iyi seçer.

* HASTALIK: Erkekler hayatları boyunca kadınlardan ortalama 40 gün daha az hastalanır.

* SAÇLAR: Kadınların saçları daha sık ve daha dirençlidir. Ayrıca saç kökleri iki milim daha derinde olduğu için erkeğinki kadar çabuk dökülmez. Beyazlama süreci ise erkekle aynı oranda ilerler.
Yayın tarihi: 18.01.2005
646
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.