Magazin

Kadın memura pantolon özgürlüğü

Kadın memura pantolon özgürlüğü

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personelin kılık kıyafet yönetmeliğinde yapılan değişiklikle kadın memurlara pantolon giyme olanağı tanındı.

Kadın memurların "pantolonla işe gitme" eylemi ses getirdi. Yeni yıl ile birlikte memurlara pantalon giyme özgürlüğü verildi.

Bakanlar Kurulu'nun kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personelin kılık ve kıyafet yönetmeliğinde yaptığı değişiklik Resmi Gazete'de yayımlandı. Kadın memurlara pantalon giyerek işe gelme olanağı sağlandı.

Yeni yönetmeliğe göre, kadın memurlar, elbise, pantalon ve etek ile normal topuklu ayakkabı veya çizme giyebilecek. Görev yerinde kadınların başı daima açık ve saçlar düzgün taranmış veya toplanmış bir şekilde olacak.

Kadın memurların tırnakları ise normal kesilmiş olacak. Ancak bazı hizmetler için özel iş kıyafeti varsa görev sırasında kurum amirinin izni ile bu kıyafet kullanılabilecek.

Mini etek ve kot yasak

Yönetmeliğe göre kadın memurlar kolsuz ve açık yakalı gömlek, bluz veya elbise ile strech, kot ve benzeri pantolanları giyemeyecek, etek boyu dizden yukarı ve yırtmaçlı olamayacak. Kadın memurlar terlik tipi (sandalet) ayakkabı ise giyemeyecek.

Kadın memurlar bir süre önce işe pantolonla gidebilmek için eylem yapmıştı.
Yayın tarihi: 03.01.2002
548
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.