Magazin

Kadın kariyere erkek güzelliğe bakıyor

Kadın kariyere erkek güzelliğe bakıyor

Halen bekar olup evlenmeyi düşünen kadınlardan; evleneceği erkeğin işinin olmasının önemli olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 95'e kadar çıkarken, bekar erkeklerin yüzde 59´u evleneceği kadında güzellik arıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerinden yaptığı derlemeye göre, kadınların da erkeklerin de yüzde 90´ı karşı tarafın kendisine aşık olmasının önemli olduğunu belirtiyor.

Aile yapılarının benzer olmasının önemli olduğunu düşünen kadınların oranı yüzde 87 olurken, bu oran erkeklerde yüzde 80´de. Erkeğin ilk kez evlenecek olması kadınların yüzde 79´u tarafından önemli görülürken, erkekler bu konuda daha muhafazakar görünüyor ve burada oran yüzde 86´ya çıkıyor.

Erkekler güzellik arıyor
Erkeklerin yüzde 59´u evlenecekleri kadının güzel olmasını isterken, kadınların yüzde 44´ü yakışıklılığa bakıyor. Kadınların yüzde 43´ü erkeğin kendinden yüksek eğitimli olması şartını ararken, erkeklerde bu oran sadece yüzde 17´de kalıyor.

Başlık parası hala var
TÜİK verileri, Türkiye´de yıllardır ´´bitti bitiyor´´ denilen başlık parası uygulamasının hala devam ettiğini ortaya koyuyor. Nitekim Türkiye genelinde evlenirken başlık parası verme oranı yüzde 17´ye kadar çıkıyor. Kırsal kesimde bu oran yüzde 24´ü bulurken, kentlerde yüzde 13 olarak hesaplanıyor. Bunun yanında başlık parası, en çok yaşlıların evlenmesinde gündeme geliyor. 65 yaş üzerinde başlık parası ödenme oranı yüzde 29´a yükselirken, 18-24 yaş arasında yüzde 10´a kadar iniyor.
Yayın tarihi: 28.01.2007
776
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.