Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kadın her çağda güzelliğine düşkündü

Kadın her çağda güzelliğine düşkündü

Arkeologlar, günümüzde kozmetik ve estetik sektörünün temel hedef kitlesi olan kadının, Antik Çağda da güzelliği için para harcamaktan çekinmediğini, makyaja ve takıya önem verdiğini ortaya çıkardı.

Akdeniz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sencer Şahin, kadınların Antik Çağda da güzellik uğruna servet harcadıklarını söyledi. Antik çağda, peleseng ve mürdün ağaçlarından elde edilen parfümün çok kıymetli olduğunu belirten Prof. Dr. Şahin, yağ olarak elde edilen parfümün zengin kadınlar tarafından bolca kullanıldığını söyledi.

M.S. 1nci yüzyılda yarım kiloluk bir parfümün bugünkü değeriyle 3- 4 bin dolara satıldığına dikkat çeken Prof. Dr. Şahin, ``Arkeolojik kazılarda bu parfümlerin saklandığı küçük sürahi şeklinde cam şişelerden çok fazla çıkarıldı. Krem kutuları ise pişmiş topraktan hazırlanmış'' dedi.

`ERGUVAN ELBİSE' YASAKLANDI
Binlerce yıl öncesinde kadınların elbiselerinin ketenden yapıldığını belirten Prof. Dr. Şahin, Anadolu uygarlıklarında keten atölyelerinin çok yaygın olduğunu belirtti. Prof. Dr. ahin, keten atölyelerinde çalışan işçilerin dernekleri bile bulunduğunu belirterek, "Bu tür meslekler antik çağda hem çok değerli hem de yaygındı" diye konuştu:

Keten kumaşların antik çağda `purpur' denilen `erguvan boyası' ile boyandığını belirten Prof. Dr. ahin, erguvan boyayla boyanmış elbiselerin zenginlik ve gücün simgesi olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

"Kırmızı ve kahverengi arasında bir renk olan erguvan, o dönemde altından daha kıymetliydi. Midyenin kaynatılmasıyla elde edilen erguvan boya, inanılmaz servetler karşılığı satılıyordu. Erguvan boya imal eden atölyeler vardı. Bu boyayla boyanmış elbiseleri sadece senato mensupları giyebiliyordu. Ancak daha sonra bu boya Romada yasaklandı. Bir servet karşılığı alınabilen bu boya, fuzuli masraf olarak kabul edildi."

FİDYE OLARAK ERGUVAN
M.Ö. 3ncü yüzyılda, bugünkü Seferihisar yakınlarındaki Teos antik kentinin, bir dönem korsanlar tarafından işgal edildiğini anlatan Prof. Dr. Şahin, korsanların esir aldıkları kişileri serbest bırakmak için fidye olarak `erguvan boyası' istediğini söyledi. Antik çağda özel atölyelerde üretildiğini ifade eden Prof. Dr. Şahin, "Bizim yaptığımız çalışmalarda da Demre yakınlarındaki Andriake antik kentinde böyle bir atölye ortaya çıktı" diye konuştu.

Antik çağ kadınlarının günümüz kadınları gibi makyaja meraklı olduğunu da kaydeden Prof. Dr. ahin, Antik Çağ kadının kaş ve gözlerinde sürmeyi çok yaygın kullandığını belirtti. Kadınların binlerce yıl öncesinde de güzelleşmek için spor yaptığını vurgulayan Prof. Dr. Şahin, "Arkeolojik kazılarda elde edilen vazolar üzerinde jimnastik yapan, vücuduna masaj yaptıran figürleri, o dönemde de kadınların güzelliğe çok önem verdiklerini gösteriyor" dedi.
(DHA)
371
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.