Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kadın ajan nasıl olur?

Kadın ajan nasıl olur?

Britanya istihbarat servisi MI5, kadın ajanlarını uyarmış: Bilgi toplamak için seksapelini kullanma, hedefine âşık olma.

Karşı cinsten hasımlarından sırlarını çalmak için seksapelini kullanan ajan imajı klasikleşmiş olabilir. Ancak Britanya gizli servisi MI5'ın, kadın personelinin böyle davranışlarda bulunmasına karşı olduğu ve uyardığı ortaya çıktı.

Ulusal arşivlerden çıkan ve 2'nci Dünya Savaşı'nın son dönemlerinde yetkili bir MI5 ajanı olan Maxwell Knight tarafından hazırlanmış bir belgeye göre MI5, kadın ajanlarına hem iş için 'soyunmama' hem de 'hedeflere âşık olmama' konusunda eğitim vermiş. Knight, James Bond filmlerindeki şef ajan 'M' karakterinin de ilham kaynağı. Knight, savaş sırasında Britanya'daki Nazi ajan zincirini çökertmekle görevli MI5 departmanını yönetmişti. Knight'ın istihbarat işinde cinselliğin yeri olmadığı görüşünü savunduğu biliniyordu.

Arşiv belgelerdine Knight, "Mata Hari metotlarına inanmıyorum. Kadın ajanlar mesafeli durduklarında, erkeklerden yataklarına girdiklerinde topladıklarından daha fazla bilgi topluyorlar. Eğer bir erkek bir kadınla sadece fiziksel olarak ilgileniyorsa, istediğini aldıktan kısa süre sonra kadına karşı ilgisini kaybeder. Ancak sadece fiziksel tatmin yerine kadının diğer kişisel özelliklerine güvenirse kâr daha büyük olur" diyor.

İş yöneticilerine düşüyor
Knight'a göre kadın ajanların karşı tarafın ajanlarına âşık olmasını önleyecek yol ise, kadını beğenebileceği tipte erkekler üzerinde çalışmaktan men etmek. "Söz konusu olan kadın bir ajansa, yönetici ajanın ne tip erkeklerden hoşlandığını anlamalı ve bundan sonra bu bilgiye dayanarak davranmalıdır" diyen Knight, aynı zamanda kadınların ajanlık yapmasını destekliyordu. Bu konuda kadınlara önyargılı yaklaşıldığını düşünen Knight, raporda da şöyle diyor: "Kişisel özelliklerini akıllıca kullanabilen bir kadın, yanında korkunç bir silah taşıyor demektir."
(Radikal)
645
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.