Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kadıköy'e sanatçılar sokağı

Kadıköy'e sanatçılar sokağı

Kadıköy Bahariye Caddesi'ndeki Ali Suavi Sokağı, "Sanatçılar Sokağı"na dönüştürüldü. Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Ali Suavi Sokağı'ndaki New Antique Sanat Galerisi'nin sahibi Fikret Tekiner'in önerisiyle sokağın, sanatçıların ürettikleri eserleri satabileceği şekilde düzenlendiğini söyledi.

Altyapı çalışmaları tamamlanan sokağın 15 gün sonra hizmete açılacağını anlatan Öztürk, sokaktaki tek tip stantların sanatçıların kendileri tarafından yaptırıldığını bildirdi. Öztürk, "Bu stantlarda sanatçılar, sadece kendi yaptıkları eserleri satabilecek. Tezgahtarlık olmayacak. Yani başka yerden alınan bir şey satılamayacak" dedi.

Bugüne kadar yaklaşık 50 standın oluştuğunu kaydeden Öztürk, buradaki sanatçıların bir dernek oluşturarak sokağın güvenlik gibi ortak giderlerini kendilerinin karşılayacağını dile getirdi.

New Antique Sanat Galerisi'nin sahibi Fikret Tekiner de, sanatı ve sanatçıyı halkla buluşturmak, unutulan el sanatı dallarını hatırlatmak ve yaşatmak amacıyla bu çalışmanın başlatıldığını söyledi.

Gerçekten üreten, ürettiğini sanatseverlerle buluşturmak isteyen sanatçıların, ancak sokakta stant kurabildiğini kaydeden Tekiner, "Başvuranlar arasında ressamlar, heykeltıraşlar, cam işlemecileri, bakırcılar, çömlekçiler, karikatüristler ve el sanatlarıyla uğraşan sanatçılar bulunuyor" dedi.

Sanatçılar dışındaki kişilerin stant kurmasını istemediklerini ve bu konuda titiz davrandıklarını vurgulayan Tekiner, stant sahiplerinin belediyeye işgaliye bedeli ödeyeceklerini belirtti.

Tekiner, döşeme taşları, çiçeklikler, tek tip imal edilmiş sanatçı stantları, müzik sistemi ve Osmanlı aydını Ali Suavi`nin büstünün bulunacağı sokağın açılışından sonra, konser, defile, sergi gibi çeşitli etkinliklerin düzenleneceğini sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 24.08.2002
785
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.