Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Kadehte cinsiyet farkı

Kadehte cinsiyet farkı

Alkol kadında, erkekte durduğu gibi durmuyor. Kadınlar, daha az içse de 'akşamdan kalma semptomları'nı erkeklerden şiddetli yaşıyor.

Amerikalı uzmanların son araştırması, 'akşamdan kalma'lığın kadınlarda daha şiddetli yaşandığını ortaya çıkardı. Bol içkili bir geceden sonra kadınların toparlanması erkeklerden çok daha zor. Hatta kadınlar erkeklerden az içki içseler bile, daha fazla etkileniyorlar.

13 ana belirti
Missouri Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, yüzde 95'i yasal içki içme yaşının altında ama sıklıkla alkol tüketen 1230 öğrenci incelendi. Yüksek miktarlarda alkol verilen öğrencilere daha sonra, baş ağrısı, kusma gibi 13 ana belirtiden hangilerini, ne şiddette hissettikleri soruldu. Öğrencilerin genel olarak baş ağrısı, mide bulantısı, konsantrasyon bozukluğu ve susuzluk şikâyetlerinin ön sırada yer aldığı tespit edildi. En az rastlanan 'akşamdan kalmalık' belirtisi ise titreme oldu.

Bir daha asla!
Uzmanlara göre içkiden sonra çekilen rahatsızlıkların çoğu vücudun su kaybına bağlı olarak ortaya çıkıyor. Her 'hızlı' geceden sonra 'Bir daha asla' dedirten alkol, vücuttaki su kaybını hızlandırarak, ağız kuruluğu, baş ağrısı ve sürekli baş dönmesi yaratıyor.

Ertesi gün görülen mide bulantısı ve sindirim güçlüğü ise alkolün midede yarattığı direkt etkiler. Araştırmayı yürüten psikoloji profesörü Wendy Slutske, kadınların vücut
ağırlıkları ve vücuttaki toplam su oranı erkeklerden az olduğu için, daha yüksek derecede zehirlenme meydana geldiğini söyledi.
Buna göre kadınlar her ünite alkol başına daha şiddetli semptomlar yaşıyor.

Kalıtım da etkili
Araştırmanın ortaya çıkardığı sonuçlardan biri de 'akşamdan kalmalık' derecesinin, kalıtımsal özelliklere bağlı olarak da değişebildiği. Sonuçlara göre, alkol problemi olduğu tespit edilen ya da ailesinden bir ya da daha fazla kişide alkol problemi olmuş öğrenciler, diğerlerine göre içki sonrasını daha zor yaşıyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 17.09.2003
383
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.