Magazin

Kaçın "avcı" turistler geliyor!

Kaçın "avcı" turistler geliyor!

Her yıl 9 bin 500 avcı turist 'büyük avcılık oyunu' için Güney Afrika'ya akın edip 130 milyon euro bırakıyor

Güney Afrika'nın filleri, bufaloları, leoparları, aslanları ve su aygırları, peşlerine düşmüş binlerce avcının önünde hayatları için koşturuyor. Her yıl binlerce avcı, milyonlarca dolarlık endüstri haline gelen av oyunları için bu ülkeye gidiyor.

Geniş vahşi yaşam alanları ve hayvanlarıyla Güney Afrika, 'heyecanlı bir deneyim' yaşamak isteyen yılda ortalama 9 bin 500 yabancı avcıyı topraklarında ağırlıyor. Avcılara rehberlik hizmeti veren Güney Afrika Profesyonel Avcılar Derneği Başkanı Gary Davies, "Buradaki hayvan türleri hiçbir yerde yok. Ülkemizde 29 farklı türde antilop ve avcılığın 'büyük beşlisi' var" diyor. 'Büyük beşli' ise yaşam alanları iyice daralan bufalo, fil, leopar, aslan ve su aygırlarından oluşuyor.

İlk sıra ABD'lilerin
'Büyük avcılık oyunu', Güney Afrika iş dünyasında büyük paya sahip. Ülkede bu işi yapan 9 bin çiftlik var. Bunlar yabancı avcılara hizmet eden 70 bin işçi çalıştırıyor ve yılda ekonomiye yaptıkları katkı 130 milyon euro (221 milyon YTL). Bu topraklarda ava en çok meraklı olanlar ise ABD'liler.

Peki neden ordu mensupları, doktorlar, şirket yöneticileri, ABD, Almanya ya da Fransa'dan kalkıp Güney Afrika'da ava geliyor? Davies'in bu soruya yanıtı şöyle: "Bazıları yüksek binalarda yaşamalarına rağmen, bir hayvana karşı kabiliyetini test etmek gibi ilkel bir güdünün peşinde. Bazıları oyuna katılıp ganimeti kazanmanın zevkini yaşıyor."

Ülkenin Umgamanzi Oyun Bölgesi'nde avlanan hayvanın bedeli 2 bin 400 dolara kadar çıkıyor. Spiral boynuzlu Afrika antilobunun fiyatı bu. Keseli antilop için 300 dolar ödeniyor. Birçok özel oyun alanında avlanan vahşi hayvanları öldürecek kendilerinden daha büyük hayvanlar yok. Avcılar da bu sayede doğanın dengesine katkı yaptıklarını söylüyor. Avcıların ahlaki kurallarına göre oyunda av köpeği kullanmak yasak. Davies, "Güçlü bir silah ve köpeğiniz varsa adil davranmış olmazsınız" diyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 10.02.2005
364
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.