Magazin

Kaçakçılar uçmuş!

Kaçakçılar uçmuş!

Uyuşturucu ticaretinin yeni üssü açık denizler... Kolombiyalı kokain tüccarlarının uyuşturucu taşımak için denizaltı yaptırdığı ortaya çıktı.

Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçıları işleri iyice büyüttü, uyuşturucu madde taşımak için denizaltı kullanıyorlar. Ülkede yapılan operasyonda, kaçakçılara ait tonlarca uyuşturucu taşıyabilen bir denizaltı ele geçirildi. Polis yetkilileri, ülkenin güneybatısındaki Tumaco Limanı yakınlarında bulunan Narino bölgesinde ele geçirilen denizaltının yaklaşık 10 ton kokain (piyasa değeri yaklaşık 200 milyon dolar) taşıma kapasitesine sahip olduğunu söyledi. Bölgeye bir deniz nakliye aracı yapılması için parçalar gönderildiğine dair istihbarat aldıklarını ve bunun takip edildiğini belirten yetkililer, operasyonda hiçbir uyuşturucu kaçakçısının yakalanmadığını açıkladı.

Parça parça taşıdılar
Polis yetkililerinden Eduardo Fernandez, "Altı aydır bu denizaltıyı çalışır hale getirmeye çalışıyorlardı. Şüphe uyandırmamak için parçaları tek tek bölgeye naklediyorlardı. Yakınlardaki dini bayram nedeniyle denetimlerin azalacağını düşünerek, denizaltıyı o dönemde denize indirmeyi düşünmüşler" dedi. Fernandez uyuşturucu kaçakçılarının denizaltıyla açık denize uyuşturucu kaçırmayı düşündüklerini, uyuşturucunun açık denizde Kuzey Amerika'ya giden büyük gemilere nakledilmesinin planlandığını söyledi.

Kolombiya'da polis, 2000 yılının eylül ayında, başkent Bogota'nın 40 kilometre batısındaki Facacativa'da uyuşturucu kaçakçılarına ait bir fabrikada, 30 metrelik bir denizaltı yapıldığını belirlemişti. Maliyeti 10 milyon dolar olan denizaltının yaklaşık 200 ton kokain taşıyabildiği belirlenmişti. Yılda yaklaşık olarak 800 ton kokainin üretildiği Kolombiya, dünyanın 1 numaralı kokain üreticisi olarak biliniyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 27.03.2005
434
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.