Magazin

Kaça kaça kurtuldular

Kaça kaça kurtuldular

Bir ay öncesine dek Beyoğlu'nda polisten kaçarak müzik yapan sokak müzisyeni üç kardeş ilk albümleri 'Kaçalım'ı çıkardı.

Üç kardeş; Hatice, Kemal ve Cem, sahneye çıkar gibi ciddi bir havayla İstiklal Caddesi Odakule İş Merkezi'nin önüne çöküyor. Tünel'e ve Galatasaray'a yönelmiş binlerce kişi, gitar sesiyle duraksıyor. Hatice ile Kemal'in gitarına, Cem, popstar jestleriyle eşlik ediyor: 'Kaçalımmm!'

Beyoğlu Mızıkacıları'nın, bir ay öncesine değin, henüz 'Kaya Kardeşler' diye çıktıkları İstiklal Caddesi'nde, polisten kaçarken yarattıkları şarkı 'Kaçalım' artık dilden dile dolaşıyor. Ve üç kardeşin sesi bu kez, 'polis amca'larının himayesi altında tüm caddeye yayılıyor.

Beyoğlu Mızıkacıları, üç kardeşten oluşuyor: Hatice, Kemal ve Cem Kaya. 17 yaşındaki Hatice, piyano ve gitar; 16 yaşındaki Kemal, gitar, bas gitar, bağlama, mızıka ve kaval çalıyor. 12 yaşındaki Cem ise sıkı bir dansçı adayı. Üç kardeşin arkasında müzisyen bir baba ve yine müzikle haşır neşir dokuz kardeş daha var.

Kimi ablaları Jale gibi arabesk şarkılar söylüyor; kimi, ağabeyleri Emin gibi, davul çalıyor. Beyoğlu Mızıkacıları, bir ay öncesine dek kullandıkları isimleriyle Kaya Kardeşler, yirmiye yakın aile üyesinin kaldığı Beyoğlu'ndaki evlerinde, adeta bir orkestrayla yaşıyor.

Böreğe övgü
Grubun tüm şarkı sözleri ve besteleri kendilerine ait. Söz yazarı Hatice. Hatice, kendi deyimiyle, 'Kâğıt bulamadığı için terliğinin içine şarkı sözü' yazacak kadar azimli. Hatta bir keresinde, gecenin geç saatlerinde canı çektiği halde yiyemediği börek için bile şarkı yazmış. Grubun 70'e yakın bestesinin tamamı, Taksim Ticaret Meslek Lisesi 2. sınıf öğrencisi Hatice'ye ait.

Kemal'in tutkusu, gitar ve bas gitar. Gerekirse mızıka ve bağlama da çalıyor. Kemal, ekipte kemancı eksik olduğu için yeni doğmuş kardeşinin keman öğrenmesini istiyor. Kemal, ablasıyla aynı okulda, birinci sınıfta okuyor.

Cem'i, hayranlarının ona verdiği adıyla Cemsın'ı, tüm cadde danslarıyla ve sesiyle zaten tanıyor. Cem de Taksim İlköğretim Okulu'nda yedinci sınıfta. Kaya orkestrasının bu üç üyesi, babaları iki yıl önce kansere yakalandığı için İstiklal Caddesi'nde boy göstermişler. Daha ilk konserlerinde, Hatice'ye göre bir cuma akşamı, önlerindeki gitar kılıfında 200 YTL birikmiş. Haftada üç gün; perşembe, cuma ve cumartesi akşamları devam eden İstiklal dinletileri, bir ara polis amcaların müdahalesiyle bitmiş.

Yazgıları, iki ay önce İstiklal'de onları dinleyen türkücü Mustafa Uğur'la tanışınca değişmiş. Uğur'la birlikte 'Emin Tatlıcı Prodüksiyon'un yolunu tutan üç kardeş, 'Beyoğlu Mızıkacıları' adıyla ilk albümleri, 'Kaçalım'ı çıkardı.

Artık kaçmıyorlar
Kaçalım'da kardeşlere Laço Tayfa'dan Hüsnü Şenlendirici dahil pek çok müzisyen de eşlik ediyor. 'Kaçalım', müzik mağazası raflarına yerleşirken, plak şirketi Beyoğlu Kaymakamlığı'na başvurarak, Beyoğlu Mızıkacıları için 'haftada üç gün iki saatlik' izin kopardı!

Beyoğlu Mızıkacıları, İstiklal Caddesi'nde, yine Odakule İş Merkezi'nin önünde, bu kez kimseden kaçmadan 'Kaçalım'ı söylüyor. Hatice, "Bizi dinleyenler molalarda bile dağılmıyor" diyor. Kemal, tezgâhta (önlerine koydukları gitar kılıfı) artık daha çok para biriktiğini anlatıyor. Cem ise okuldaki kızların ilgi odağı olduğu ve ablasından daha çok harçlık aldığı için memnun, her fırsatta gülümsüyor.

Beyoğlu nağmeleri
Cem'in usta jest ve mimiklerle süsleyerek söylediği 'Kaçalım' İstiklal Caddesi'nin gözde parçaları arasında: 'Yine geldim buralara/oturdum ayna karşısına/ağladım/sorular sordum kendime/cevabını bulamadım/ziyanı yok/kaçalım kaçalım/kaçalım kaçalım kaçalım/ kaçalım sen ve ben...' Albümde, Adana'dan göçtükleri İstanbul'u anlatmayı da unutmamışlar: Gitmek istiyorsan durma/ardına bile bakma/son adımda İstanbul'da/bir soru bile sorma.
(Radikal)
Yayın tarihi: 13.04.2005
563
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.