Magazin

Kabadayılık da hastalık

Kabadayılık da hastalık

"Kabadayı" davranış biçiminin "ben merkezli" düşünce nedeniyle ortaya çıktığı ve toplumla barışık olamama karşısında yakalanılan sosyal bir hastalık olduğu bildirildi.

Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölüm BaşkanıDoç. Dr. ahin Filiz, toplumun eskisi gibi birbirinden kopuk olmadığını, artık, dini, siyasi ve ideolojik anlamda birlikte yaşamayıtercih ettiğini belirttti. Filiz, bu aşamada kendilerini toplumdan farklı gösterme davranışı içine giren ve halk arasında ``kabadayı`` olarak adlandırılan kişilerin sayısında da artış gözlemlendiğini kaydetti.

DİZİLERDE ÖN PLANA ÇIKIYORLAR
Kabadayılık olgusunu, ``ben merkezli`` düşünce nedeniyle ortaya çıkan, ``toplumla barışık olamama sonucu yakalanılan sosyal bir hastalık`` olarak tanımlayan Filiz, şunları söyledi:
"Bu hastalığın hızla yayılmasındaki en önemli etkenlerden biri de TV dizileri ve filmlerdeki kabadayı tiplemeleridir. Söz konusu tiplemeler gençleri bu davranış biçimine yönlendirerek, davranış bozukluğuna yol açabilmektedir. Örneğin, Biri Bizi Gözetliyor`un son versiyonunda yer alan ve hırçın tavırlarıyla dikkat çeken genç, AşkınaEşkiya, Deliyürek, Aynalı Tahir, Kırık Ayna, Asmalı Konak gibi çok fazla izlenen dizilerde ön plana çıkan kabadayı tiplemeleri, özelliklesorunları karşısında eziklik hisseden kişilere özenti oluyor. Toplumunçok fazla ilgisini çeken bu tür dizi ve TV programları ile filmler, daha dikkatli kaleme alınmalı. Kabadayılığın, toplumsal normları tehdit eden tehlikeli bir hastalık olduğu yapımcılar tarafından da unutulmamalı."

İLGİSİZLİK VE SORUNLAR TEMEL NEDEN
Kabadayılığın temelinde aileden gelen ilgisizlik ve ileri yaşlardabaşta ekonomik sıkıntılar olmak üzere çok sayıda sorunun yattığını bildiren Filiz, ``Bazı kişiler, bu sorunları yüzünden toplumdan intikam alma ve hesap sorma davranışı içine giriyorlar. Tabiatında kabadayılık olmayanlar bile daha sonra intikam alma duygusu ve kendinikabul ettirebilme düşüncesi içinde kabadayı kişiliğine bürünebiliyor``dedi.

Filiz, kabadayı olarak tanımlanan kişilere karşı topluma da ciddi görevler düştüğünü ifade ederek, ``Toplumun bu tiplere bazı gerçeklerivurgulaması gerekiyor. Ayrıca, bu tür kişilere her söylediğinin doğru olmadığı, kendisinin de yanlış yapabileceği anlatılmalıdır`` diye konuştu.
Yayın tarihi: 24.10.2002
515
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.