Magazin

Johnny Depp kılıktan kılığa

Johnny Depp kılıktan kılığa

Johnny Depp bu cuma gösterime girecek Julian Schnabel'in yönettiği 'Karanlıktan Önce' adlı filmde hem erkekleri baştan çıkaran travestiyi hem de teğmeni canlandırıyor.

Yakışıklı. Karizmatik. 40'ını devirmesine rağmen 20'sindeymiş gibi görünüyor. 'Peki ya yetenek?' diye sorarsanız... En âlâsından. Burun deliklerini titretmek, sinirlenince bakışlarıyla 'camları kırmak'tan öte bir yerde duruyor oyunculuk kabiliyeti; ince mizah ve zekâyla karışık, değme Oscar'lıların bile ulaşamayacağı bir yerde... (Bkz. 'Karayip Korsanları') Beyazperdenin izleyiciye en büyük armağanlarından, Johnny Depp'ten bahsediyoruz.

Son olarak 'Peter Pan'in yazarı James Matthew Barrie'yi canlandırdığı 'Düşler Ülkesi'nde izlediğimiz Johnny Depp, Türkiye'de bu cuma gösterime girecek olan 2000 yapımı 'Karanlıktan Önce'de (Before Night Falls) yardımcı ama etkileyici hem de iki rolle karşımıza çıkacak.

Bugüne kadar rol aldığı filmleri gözünüzün önünden geçirdiğinizde, çoğunda Depp'in yüzünde, yapılması ve tabii çıkarılması saatlerce süren makyajlar olmadan küçük dokunuşlarla kılıktan kılığa girdiğini göreceksiniz. Johnny Depp Julian Schnabel imzalı 'Karalıktan Önce'de iki farklı rolü canlandırıyor: Biri, hapishanede erkekleri baştan çıkaran travesti Bonbon, diğeri de sert teğmen Victor. Baştan söyleyelim: Johnny Depp her iki rolle de sizi şaşırtmaya, takdirinizi kazanmaya aday. Her zaman olduğu gibi!

'Karanlıktan Önce'ye gelecek olursak; film, Kübalı şair ve yazar Reinaldo Arenas'ın kendi hayatını anlattığı romandan uyarlanan ve Küba'daki devrim sırasında yaşanan değişimleri, halkın buna uyum sağlama çabalarını Arenas'ın gözünden anlatıyor. Schnabel'in ikinci yönetmenlik tecrübesi olan filmde Arenas rolünde Javier Bardem yer alıyor.

Schnabel'e 2000 Venedik Film Festivali'nde jüri özel ödülü; Bardem'e de en iyi erkek oyunca dalında birçok ödül ve Oscar dahil pek çok adaylık getiren filmin yardımcı oyuncu kadrosu Depp'le de sınırlı değil. Sean Penn bizzat filmin kadrosunda bulunmak istediği için misafir oyuncu olarak biraz deli, biraz asi Cuco Sanchez olarak karşımıza çıkacak.

Eleştirmenlerden de tam not alan filmin yönetmeni ile ilgili küçük bir notla lafı bağlayalım: Kendisi, Red Hot Chilli Peppers'ın 'By The Way' albümünün kapağını tasarlayıp resimlerini çekmiş ve sanat yönetmenliğini üstlenmişti.
(Radikal)
Yayın tarihi: 21.06.2005
419
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.