Magazin

Jean Baudrillard: Suçlu iktidar

Jean Baudrillard: Suçlu iktidar

Fransız sosyolog Jean Baudrillard, İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde buluşan yaklaşık 2 bin dinleyiciyi uyardı: İktidar, bugünkü terörün asıl kaynağıdır.

Fransız sosyolog ve düşünür Jean Baudrillard, 'Sanal Evren ve Haber Dünyası' üzerine önceki akşam İstanbul Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü salonlarında verdiği konferansla, bizzat kendisi ve yine kendi kendisinin video ekrandaki temsilini meraklıların karşısına çıkararak Türkiye'den geçti. Baudrillard'ın, üniversitenin yan yana iki salonunda, biri canlı, diğeri ondan da canlı haliyle yaptığı 'bilim-kurgusal' konuşmayı yaklaşık 2 bine yakın öğrenci, sanatçı ve bilim adamı bir izdiham atmosferi içinde dinlemeye çalıştı.

Gündem Irak ve medya
Baudrillard konferansında, 11 Eylül ve Irak Savaşı ile ilgili değerlendirmelerinde, Spielberg'ün 'suçu önleme üzerine' Philip K. Dick'in bir hikâyesinden uyarladığı 'Azınlık Raporu' filmine göndermelerde bulunarak şöyle konuştu: "Irak savaşının senaryosu bundan farklı değildi. Henüz gerçekleşmemiş bir eylem, yani Saddam'ın kitle imha silahlarını kullanma iddiası, bahane edilerek 'suç' daha kuluçka aşamasındayken saf dışı edilmeye çalışıldı. Burada sorun suçun gerçekten işlenip işlenemeyeceğini tespit edebilmek. Ancak bunu hiç öğrenemeyeceğiz. Önemli olan sanal suçun, sözcüğün gerçek anlamında cezalandırılmış olmasıdır."

ABD'nin Irak Savaşı'nda yaptığı şeyin, şiddet ve terörün varoluşuna doğrudan katkı sağladığını belirten Baudrillard, güvenlik adı altında dünyaya sunulan olasılıkların, terörü daha da meşrulaştırdığını vurguladı. Fransız düşünür, her iktidarın kendi düşmanını, karşıtını ürettiğine değinerek "İktidar, bugünkü terörün asıl kaynağıdır" dedi. Baudrillard'a göre birey giderek soyut bir unsur halini alıyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 02.05.2004
576
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.