Magazin

Jason'ın üçlük atışı

Jason'ın üçlük atışı

Takıma girmek için yıllarca uğraştı. Azmine hayran kalan koç, maçın son dört dakikasında onu aldı. Otistik Jason, 20 sayı yaparak devleşti.

Jason McElwain, New York'taki Greece Athena Lisesi'nin basketbol takımında oynayabilmek için her şeyi yaptı; istatistik tuttu, su şişelerini dağıttı, saati ayarladı. Yine de takımda bir türlü şans bulamadı.

Ancak geçen hafta, sezonun son maçında takımın koçu onu oyuna soktu. Genelde yedek kulübesinde beyaz gömleği ve siyah kravatıyla oturan 17 yaşındaki otistik genç, takımının çok önde götürdüğü maçın son dakikalarında formasını giyip sahaya girdi. Dört dakikada, altı üçlük atıp toplam 20 sayı kaydeden Jason, sahadan takım arkadaşlarının omuzlarında çıktı.

Seyirci çılgına döndü
Boyu 1.70 olan Jason, okul takımında yer almak için çok kısaydı. Bunun üzerine takım menajerliği için yazıldı. Sevdiği oyunun yakınlarında olmak hoşuna gidiyordu. Koç Jim Johnson, azminden etkilendiği Jason'ı son maçta sahaya sürmeye karar verdi. Jason'ın performansı dudak uçuklatıcıydı: Dört dakikada 20 sayı ve üç sayılık atışlarda 10'da altı isabet. Seyirci çılgına döndü. Koç, "Spor hayatımda gördüğüm en dokunaklı sahneydi" dedi.

Jason McElwain, beş yaşına kadar konuşamadı. Sosyal becerilerden yoksundu. Ama büyüdükçe işler kolaylaştı. Basketbol aşkı sayesinde birçok arkadaş buldu. Okul takımının antrenmanlarını kaçırmıyor, elinden geleni yapıyordu.

15 Şubat'taki maç için formasını giymişti ama Jason'ın oynaması garanti değildi. Çünkü bu lig şampiyonluğu maçıydı. 'Truvalılar' lakabını taşıyan lise takımı, Spencerport'a karşı ezici bir üstünlük kurmuştu. Artık oyuna girmesinin şampiyonluğa bir zarar vermeyeceği düşünülerek, Jason son dört dakikada maça alındı.

'O hiçbir şeyden korkmaz'
Oyuna girer girmez Jason'ın eline bir top geldi. Jason olduğu yerden bir üçlük denedi ama kaçırdı. Koç yanlış yaptığını düşünmeye başlamıştı. Jason'ın babası David ise gayet sakindi. David oğlu için, "Onunla ilgili söyleyebileceğiniz ilk şey, hiçbir şeyden korkmamasıdır. İnsanların onun hakkında ne düşündüğüyle hiç ilgilenmez. Ne yaparsa kendisi için yapar" diyor.

Bir dahaki hücumda top tekrar Jason'a geldi. Jason duraksamadan yine bir üçlük denedi ve başardı. Daha yeni ısınıyordu, üçlükleri sıraladı. Son sayısı ayağı çizgide olduğu için iki sayı sayılmasaydı, yedi üçlük atmış olacaktı.

'Dünyanın en güzel sporu'
Greece Athena maçı 79-43 kazandı. Bitiş düdüğüyle seyirciler Jason'dan imza isteyip fotoğraf çektirmeye, takım arkadaşları da onu havalara atmaya başladı. Eyalet şampiyonluğunu kazanan 'Truvalılar' bugün itibarıyla bölgesel şampiyonluk için oynayacak. Jason yine yedek kulübesinde oturacak. Ama üzgün değil, "Önemli olan takımın bölgesel şampiyonayı kazanmasına yardım etmek" diyor.

Jason için lise basketbolu bitiyor. Bu sonbaharda Monroe Community College'da işletme eğitimine başlamayı planlıyor. "Orada oynamaya çalışacağım. Bu oyunu çok seviyorum, bence dünyanın en güzel sporu" diyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 25.02.2006
374
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.