Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Japonlardan eriyen çocuk bezi

Japonlardan eriyen çocuk bezi

Japonya'da bir tekstil firması, tuvalete atıldığında ya da gübre niyetine çöle gömüldüğünde eriyebilençocuk bezi üretiminde kullanılabilecek, suyu emen yeni bir tür reçine üretti.

Unitika Ltd. firmasının sözcüsü Norihisa Sasaki, yeni reçinenin sudaki mikro organizmalar tarafından eritilebilen ''guaran'' sakızından üretildiğini belirtti. Firmanın bu reçine ve özel tekstil malzemesinden üretilen çocuk bezi örneklerini incelediğini bildiren sözcü, bu bezlerin su ve karbondioksitin etkisiyle kendi kendilerini yok ettiğini söyledi.

Sözcü Sasaki, ''Amacımız, yandığında toksik gazlar çıkarmayan, tuvalete atılabilen ya da çöllerin ağaçlandırılmasını kolaylaştırmak için kullanılan bazı atık maddeler gibi çölde gübre niyet kullanılabilen çocuk bezleri üretmek'' dedi.

Sasaki, eriyebilen malzemeyle yapılan ürünlerin normal koşullarda kullanım sırasında eriyememesine ilişkin endişeleri de bertaraf ederek, ''Kullanıcı saunada, yüksek sıcaklıkta ya da aşırı nemli bir ortamda bulunmadığı sürece sorun yok'' dedi.

Mevcut başlıca sorunlardan birinin maliyet olduğunu belirten Sasaki, ilk örneklerin maliyetinin piyasadaki bezlerden 5 kat daha fazla olduğunu söyledi. Sasaki, firmasının bu piyasaya girmediğini ve maliyeti düşürerek çocuk bezi üreticilerine icadını satmanın yollarınıarayacağını belirtti.

Piyasadaki çocuk bezleri ve hijyenik bağlarının yapımında sodyum poliakrilatın yanı sıra değişik türde sentetik madde ve plastikkullanılması nedeniyle, bunların doğada yok olmasının çok zor olduğu ve dolayısıyla çevreye zarar verdiği biliniyor.

''Guaran'' sakızı özellikle Hindistan ve Pakistan'da yetişiyor ve gıda sanayinde kıvam artırıcı olarak kullanılıyor.
Yayın tarihi: 05.02.2003
565
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.